Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdědili jsme Černého Petra, říká šéf společnosti na záchranu Kyselky

  8:27
Uzavřený areál chátrajících lázní v Kyselce se už brzy otevře lidem. Zájemci tak budou mít možnost sledovat postup záchranných prací. Podle předsedy správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimíra Lažanského bude obnova polorozbořeného komplexu stát několik set milionů korun.

Vladimír Lažanský, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

I přesto Lažanský už nyní hovoří o externích průvodcích, kteří začnou zdarma provázet zájemce po areálu. "Rozhodli jsme se, že umožníme, aby se veřejnost mohla průběžně seznamovat s postupem celé záchrany. Připravujeme totiž občasné řízené prohlídky areálu, při kterých se účastníci seznámí nejen s historií. V žádném případě nechceme všechno ohradit, aby se zvědaví lidé museli dívat na zmrtvýchvstání Kyselky přes plot," řekl Vladimír Lažanský.

Kdy lidé konečně uvidí, že se s památkově chráněnými budovami něco děje? Nemám na mysli domy Stallburg, Löschnerův pavilon a bývalý hotel Praha, do kterého začal investovat jejich majitel Karlovarské minerální vody.
Vyklizovací práce v Mattoniho vile nás čekají v nejbližších dnech. Dovolte ale nejprve pár poznámek. To, že naši obecně prospěšnou společnost čeká těžká, několik let trvající bitva o záchranu Kyselky, je snad jasné. Než ale začnete bitvu, musíte mít kvalitně vybudovanou armádu. My jsme teď ve stavu jejího budování. Existujeme od letošního 6. února, objekty jsme získali přesně o měsíc později. Máme stavebně historické průzkumy, celkové geodetické zaměření areálu, staré plány z dob budování lázní a další dokumenty. Zajistili jsme plynulé převzetí všech záchranných programů na ministerstvu kultury. Získali jsme finanční podporu od Karlovarského kraje ve výši 1 milionu korun. Požádali jsme o vydání všech potřebných odborných a závazných stanovisek od orgánů památkové péče. Jen pro umístění staveništní buňky v blízkosti Mattoniho vily je třeba závazného stanoviska, které je nutné i pro práce vyklizovací.

Lázně Kyselka, o.p.s.

Zakladatelé:

  • Vladimír Lažanský (předseda správní rady)
  • město Karlovy Vary 
  • obec Kyselka 
  • Karlovarské minerální vody 
  • Revitalizační investiční společnost 

Do obchodního rejstříku byla zapsána 6. února 2013, nemovitosti na ni byly převedeny o měsíc později. Celkem jde o osm objektů a jedenáct pozemků, z toho devět stavebních.

Veřejnost často kritizuje, že z celé Kyselky zůstane po takzvané revitalizaci jenom Mattoniho vila, dům Stallburg, Ottova kolonáda a pavilon Löschner. Tři čtvrtiny z více než 20 památkově chráněných objektů chtěl jejich bývalý majitel srovnat pomocí buldozerů se zemí.
To byl záměr předchozího investora. Ten billboard je třeba po dohodě s jeho majitelem odstranit. Je totiž velice matoucí. Projekt předpokládal redukci areálu lázní pouze na několik objektů. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že v Kyselce se nebude nic bourat. Naopak všechny objekty si zaslouží památkovou obnovu. Je třeba konstatovat, že současný havarijní stav objektů bývalých lázní Kyselka je důsledkem častého střídání majitelů tohoto komplexu po privatizaci počátkem 90. let. Tudíž uplynulých 20 let dramatického chátrání Kyselky není možné dohnat za pár týdnů existence obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

Už máte firemní mobily a auto na leasing? Většina obecně prospěšných společností si je pořídí hned na začátku.
Nemáme. Zatím jezdíme a telefonujeme za vlastní náklady. Mít služební auto a mobil teď opravdu nepovažujeme za hlavní prioritu. Časem bude ale služební automobil nezbytným pomocníkem našeho snažení.

Podobných "Kyselek" jsou v České republice desítky, ne-li stovky. Čím to, že se o naší Kyselce mluví tak často?
Myslím si, že kdyby v Kyselce nepodnikala společnost Karlovarské minerální vody, která je symbolicky spjatá s Kyselkou a se značkou Mattoni, nedostalo by se Kyselce takové publicity. Takové publicitě se netěší jiné výrazně cennější památkové objekty. Znám velmi bohatou firmu, která jako obrovská zahraniční nápojářská společnost vlastní renesanční sladovnu. Ta se pravděpodobně záhy zřítí. Stačilo by pouhých pár milionů a měla by 'pozlacené okapy'. Je divné, že toto nikomu nevadí, naopak Kyselka se stala celorepublikovým tématem. Neznamená to však, že si nezaslouží památkovou obnovu.

Naznačil jste, že vás znepokojuje stav Mattoniho vily. Co se s ní v posledních týdnech vlastně stalo?
Bohužel se v posledních týdnech v Mattoniho vile zřítily veškeré konstrukce krovů a stropů. Když kráčíte kolem vily tak netušíte, že všechno spadlo dovnitř. Je to výsledek minimálně desetiletého chátrání vily, na které se nic nedělalo. A když už, zabezpečovací práce neodpovídaly významu památky. Všichni víme, že se v Kyselce postupně vystřídali čtyři investoři. Největší ťafku dostal areál v Kyselce za třiadvacet let raného kapitalismu. Předtím se v lázeňských domech topilo a větralo. Dovnitř neteklo.

Jak se změnily plány na záchranu Mattoniho vily? Co se s ní v posledních týdnech stalo?
Současný stav této vily již nevyžaduje zabezpečovací práce týkající se zřícených střešních konstrukcí. Vila je vlastně hrubá stavba. Je to stav, který způsobila dlouhodobě zanedbaná údržba a velmi nekvalitně prováděné zabezpečovací práce. Na tyto zabezpečovací práce bylo již pozdě před několika lety. Z tohoto důvodu přikročíme k pracem vyklizovacím a po statickém zabezpečení tohoto objektu budeme střešní konstrukce budovat jako definitivní. Stejně budeme postupovat v případě zřícených konstrukcí Ottova pavilonu. V případě 'lázeňské fronty' budeme tyto objekty zabezpečovat.

Když jsme u té fronty domů u silnice, památkáři z karlovarského magistrátu nařídili bývalému majiteli, aby začal se zabezpečovacími pracemi.
Jenže pan Dostál se odvolal na kraj. Jeho firma RIS nám mezitím předala nemovitosti a vlastně neexistuje. Naše obecně prospěšná společnost teď projde s památkáři objekt po objektu. Budeme po nich chtít, aby nám práce nařídili. Zdědili jsme takového Černého Petra, za kterého jsme rádi. Když totiž existuje havarijní výměr, tak je šance žádat o dotace. A hlavně proběhlo řízení, při kterém architekt navrhl řešení, jak vše zabezpečit. A památkáři to schválili.

Říkal jste, že ředitel obecně prospěšné společnosti Miroslav Perout pracuje někdy až do dvou hodin do rána. Na čem?
Naše práce je spojená s vyřízením všech nutných povolení, povinných výběrových řízeních, budováním své vlastní malé stavební firmy - hutě, nebo s vypracováním celkové architektonické koncepce ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT Praha.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Rub a líc oděvní značky Shein. Co stojí za fenoménem ještě rychlejší módy

20. dubna 2024

Shein je momentálně nejvyhledávanější oděvní značka. Je to největší prodejce rychlé módy podle...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...