Dělníci se snaží vlhnutí objektu školy zabránit zvětšením odvětrávací mezery.

Dělníci se snaží vlhnutí objektu školy zabránit zvětšením odvětrávací mezery. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Unikátní dřevěnou školku v Mariánských Lázních sužuje zemní vlhkost

  • 3
Unikátní nízkoenergetickou mateřskou školu Skalníkova v Mariánských Lázních trápí vlhkost pod podlahovou deskou. Původně dvaceticentimetrovou odvětrávací mezeru mezi zemí a základem dřevostavby nyní dělníci ručně zvětšují asi o půl metru.

Zeminu vyvážejí na speciálních nízkých vozících na kolejničkách. Úpravy mají zlepšit cirkulaci vzduchu a eliminovat vlhkost, která je pod školou ve zvýšené míře. Současně s odvlhčením dojde také k zabudování klimatizační jednotky.

Město původně chtělo školku rozebrat, problémy odstranit a dřevostavbu postavit znovu. To by však bylo drahé. Proto se firma pustila do náhradního řešení a objekt stojící na pilotech se snaží podkopat. Opravy nebudou stát město ani korunu. Dodavatel vzal v rámci reklamačního řízení náklady na sebe.

„Vedle zvětšení odvětrávací mezery budeme měnit i celou spodní vrstvu sádrovláknitých desek. Práce provádíme v rámci záruky. Ačkoliv neznáme přesnou výši nákladů vzniklých pro nás a naše subdodavatele, odhadujeme, že budou řádově v milionech korun,“ uvedl Michal Talián, mluvčí dodavatele stavby, společnosti Hochtief CZ.

Pět let starý objekt o rozloze 1850 metrů čtverečních, jehož stavba přišla na necelých 60 milionů korun, byl svého času jednou z největších dřevostaveb v ČR a sbíral řadu titulů a ocenění. V průběhu let se však zjistilo, že stavba má mouchy. Začala vlhnout.

„Bude potřeba odstranit nedostatky, které způsobují zvýšenou vlhkost vzduchu pod budovou,“ informoval místostarosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík. Ujistil, že vnitřních prostor mateřinky a dětí, které ji navštěvují, se problémy nijak nedotkly. „To pravidelně měříme a kontrolujeme,“ dodal.

Kdo za problémy může, není zatím jasné. „Sešlo se tu víc vlivů. Dům měl původně stát, tak jako všechny dřevostavby, na betonové desce. Pak ale byla zvolena jiná technologie. Navíc po kolaudaci došlo k dodatečným úpravám, které ale nešly za námi a které cirkulaci vzduchu zhoršily,“ uvedl projektant stavby Jakub Masák.

Zatím nedokáže odhadnout, zda zvětšení provětrávací mezery může problémy odstranit. „Čtyři roky na tom pracujeme a snažíme se najít řešení. Musím říct, že zvětšení mezery není náš nápad, ale podílíme se na tom. Jedná se o unikátní operaci, se kterou zatím není mnoho zkušeností. Proto bouchnout do stolu a říct, že tohle stoprocentně zabere, teď nemůžu. Prostor se bude muset dál měřit a sledovat. Uvidíme, jak to dopadne,“ vysvětlil Masák.

Pokud se však ukáže, že zvětšení prostoru pod školkou na odstranění problémů nestačí, má projekční kancelář podle jeho slov v záloze ještě několik dalších úprav.

Přestože úpravy nebudou ještě kompletně dokončené, mateřská škola by se měla v září pro děti otevřít. „Věříme, že chod školky nebudou práce pod základovou deskou výrazně narušovat,“ dodal místostarosta Hurajčík.

Školka vyrostla v roce 2011 za pouhý rok jako náhrada za původní objekt, který už provozně nevyhovoval. Navíc se přišlo na to, že se ve stěnách vyskytuje azbest.

Nízkoenergetický objekt mateřské školy s kapacitou 124 dětí, který se může pochlubit zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, byl největší dřevostavbou v ČR. Odborníci školku dokonce vyhlásili Dřevěnou stavbou roku 2011. V republice ojedinělý a architektonicky kvalitní návrh nízkoenergetické mateřské školky sbíral v roce 2009 vavříny i architektonický ateliér Masák&partner, který objekt navrhl.