Z chrliče na hlavní karlovarské třídě T. G. Masaryka tryská nezávadná voda. To...

Z chrliče na hlavní karlovarské třídě T. G. Masaryka tryská nezávadná voda. To ale neplatí o některých dalších kašnách v Karlovarském kraji. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Voda v kašnách může i ublížit. Někdy to bývá chemický koktejl

  • 4
Koupání v kašnách? Ano i ne. Města v Karlovarském kraji k vodním hrátkám přistupují odlišně. Zatímco některé fontány k ochlazení přímo vybízejí, jinde provozovatelé před cachtáním v kašnách varují. Voda je totiž chemicky upravená.

Tryskající fontány a výskající děti uprostřed vodních proudů či lidé, kteří se bosky brouzdají v chladivé vodě. Takový obrázek nabízí v parných letních dnech například karlovarská ulice T. G. Masaryka.

Kousek od nově opraveného Národního domu je totiž brouzdání v moderní kašně na úrovni chodníku dovoleno. Tomu je přizpůsobená i kvalita vody.

Ve většině ostatních kašen na území kraje si však lidé po vykoupání koledují o nepříjemné vyrážky či záněty očí. Voda, která v kašnách cirkuluje, totiž bývá koktejlem chemických látek, aby se v ní nemnožily řasy.

Vtipálci přidávají do vody pěnící prostředek

Například nádrž před karlovarskou hlavní poštou. „Tahle voda ke smáčení lidské pokožky vhodná není. Je chemicky upravená. Může vyvolat alergické reakce nebo skvrny na oblečení,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Právě s touto kašnou má město několikrát do roka problém. „Nějací vtipálci do ní nalévají pěnící prostředek. Na pěnu se chytá okolní prach a špína, takže je nádrž za chvíli plná nevábné šedé pěny. Musí se celá vypustit, vyčistit a všechny trubky propláchnout. Není to levná záležitost,“ pokračoval Kopál.

Ke koupání však svádějí i teplé minerální prameny. „Několikrát se stalo, že strážníci od pítek vyvedli bezdomovce, který si v pramenné míse myl nohy,“ potvrdil Kopál. A jako kuriozitu přidává informaci z historie. Už v 16. století prý tehdejší panovník zakázal obyvatelům vařit ve vřídle prasata a drůbež.

Osvěžení v parných dnech hledají někteří návštěvníci města i v říčce Teplá, která centrem Varů protéká. „Například vloni strážníci museli řešit případ muže, který se rozhodl, že se v jejích vlnách osvěží. S tím, že nemá plavky, si hlavu nelámal. Uprostřed města se koupal tak, jak jej pánbůh stvořil,“ dodal Kopál.

Historická kašna na ašském Goethově náměstí zatím pokusům o koupání odolala. Stejně jako nádrž na Poštovním náměstí, kterou zdobí tři lipani. Naopak potůček na Masarykově náměstí přímo vybízí, aby si lidé zuli boty a bosky se brouzdali po kamenech, mezi kterými se vodní stružka klikatí.

„Ve všech našich kašnách je voda chemicky upravená, proto bych dlouhodobější pobyt ve vodě zejména dětem nedoporučoval,“ uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata s tím, že i v Aši se objevují vtipálci, kteří čas od času přidají do vodních proudů šampon.

V Chebu koupání v kašnách nevidí rádi

Koupání v historických kašnách v Chebu nevidí rádi. Před nedávnem totiž jakýsi vandal zničil umělecky tvarované kovové chrliče, které vodu do kašen přivádějí.

„Pokud někdo sedí na okraji a máchá si nohy, to strážníci ještě tolerují. Ale pokud tam někdo vleze, jsou nesmlouvaví a hříšník musí ven. Hrozí totiž, že památku poškodí,“ vysvětlil chebský mluvčí Tomáš Ivanič. „Na koupání voda v kašnách vhodná není. Řada lidí však riskuje a potápí se pro mince, které do kašen hází cizinci,“ dodal.

Přesto je v Chebu možné se osvěžit, a to přímo pár kroků od historického centra. V Krajince pod chebským hradem nedávno vzniklo vodní hřiště s mnoha atrakcemi. Voda je zde bez chemických přísad a při cirkulaci prochází filtrací.

„Přestože neexistuje oficiální plošný zákaz koupání v kašnách, město Sokolov ve svých kašnách koupání minimálně nedoporučuje. U kašen, které jsou vyhlášeny a zapsány jako chráněné památky, je to zakázané již z titulu jejich památkové ochrany,“ vysvětlila mluvčí města Dagmar Mašková.

„Slouží především pro osvěžování vzduchu v parných letních dnech, čímž přispívají ke zlepšení mikroklimatických podmínek. Příjemný a uklidňující je rovněž optický a zvukový vjem z proudící vody,“ doplnila Mašková s tím, že i v Soklově je v kašnách voda ke koupání nevhodná. Obsahuje prostředek proti růstu řas.