Vojenský prostor Doupovské hory.

Vojenský prostor Doupovské hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Armáda se brání plánu stavět na Doupově velkou vodní nádrž

  • 4
Nápad na vybudování přehrady v Hradišti narazil na odpor vojáků. Armáda po zmenšování vojenských újezdů v tomto roce už nechce omezovat své cvičiště. Vedení Karlovarského kraje se ale nehodlá vzdát lehce, přehrada je pro něj důležitá.

Více vojenských cvičení, zmenšení i rušení vojenských újezdů po celé republice a výrazné posilování Armády České republiky. To jsou hlavní důvody, kvůli nimž záměr Karlovarského kraje vybudovat vodní plochu ve Vojenském újezdu Hradiště narazil na odpor ministerstva obrany. Plánovaná vodní nádrž Hlubocká Pila má předejít potížím se suchem a také ochranou před povodněmi.

„Pomohla by udržet vodu v kraji, zajistila by pracovní místa a mohla by posloužit i pro energetické využití. Nádrž by navíc vznikla v lokalitě, kde by nenarušila životní prostředí. Nebylo by kvůli ní například nutné přesídlit obyvatelstvo,“ hájil nápad hejtman Karlovarského kraje Martin Havel.

Dodal, že se na schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým domluvil na vzniku pracovní skupiny. „Budou v ní zástupci kraje, armády a Povodí Ohře. Smyslem je najít odpověď na otázku, zda by mohla fungovat ve vojenském prostoru,“ řekl hejtman.

A právě umístění vodní plochy na největším vojenském cvičišti v rámci celé republiky je největším problémem.

Nabíráme vojáky a potřebujeme prostor pro výcvik, říká ministr

„Zmenšením vojenských újezdů a zrušením Brd jsme se dobrovolně připravili o třetinu výcvikových prostor. A v tomhle už dál jít nemůžeme a ani nechceme. Nabíráme vojáky, vybavujeme armádu vším, co má mít, snažíme se bojovat s podstavem. Navíc intenzita výcviku roste, a to jak naší armády, tak i zahraničních spojenců, kteří naše prostory rádi využívají,“ komentoval nápad na vybudování přehrady Stropnický.

„Naším cílem není poškodit oblast pro odborné zázemí a výcvik armády, spíše chceme najít možný způsob koexistence vodního díla a vojenského prostoru,“ uvedla poslankyně Parlamentu ČR Markéta Wernerová.

O omezení Vojenského újezdu Hradiště nechce ministr nic slyšet, přesto plán na vodní plochu zcela nezavrhuje. „Musíme si přesně říct, jaké by byly varianty. Určitě je správné projekt připravit a naprojektovat. Pokud bude vývoj u problémů s vodou akcelerovat, tak to mít jako záložní variantu. To ale mluvím podle mého o době za 40 až 50 let,“ dodal ministr.

I samotní vojáci, kterým v týdnu skončilo jedno z největších cvičení v tomto roce, považují nápad za nereálný. „Je to prostor za střelnicí, kde je za desítky let tolik munice, že jen její odstranění by trvalo roky,“ prozradil jeden z důstojníků.

O tom ví i Povodí Ohře, které bylo do přípravné komise přizváno. „Není to dopadová zóna, ale ochranný prostor. Skloubit vodní plochu a mít v blízkosti střelnici, bál bych se případných následků. Na druhou stranu nová nádrž by využití měla už dnes, ale je opravdu nutné respektovat vojenský prostor,“ uvedl mluvčí povodí Jan Svejkovský.

Plánovaná vodní nádrž Hlubocká Pila by se měla nacházet na území vojenského újezdu, a to na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje. Přehrada by měla mít rozlohu 76, 4 hektaru a objem 11 milionů metrů krychlových.