Motorový člun kotví na přehradní nádrži Skalka.

Motorový člun kotví na přehradní nádrži Skalka. | foto: Martin Stolař, iDNES.cz

Neplavat daleko od břehu a být vidět, radí kvůli skútrům vodní záchranář

  • 98
Sobotní neštěstí na Jesenici, kde zahynul plavec pod motorovým člunem, vyvolalo debatu o tom, co vše může znamenat nová „vodní“ vyhláška. Ta totiž umožňuje plout menším motorovým lodím neomezeně rychle už 50 metrů od břehu. Benevolentní je i k jezdcům na vodních skútrech.

Pro mnohé lidi teď může být pobyt u vody komplikovanější. „V první řadě musí být vzájemná ohleduplnost mezi plavci a kapitány lodí,“ upozorňuje vodní záchranář Vladimír Král.

Rekreační plavba podle nových pravidel

Plavba ve skluzu je povolena s omezením vzdáleností od břehu, bójí a marín. Povoleny jsou také vodní skútry. Mohou nyní všude, kam mohou jiné rekreační lodě. Poblíž břehů mohou jet rychlostí do 5 km/h.
Plavba do 50 metrů od břehu je omezena rychlostí 10 km/h. Ve větší vzdálenosti je bez omezení.
Plavba bez omezení od bóje je 50 metrů.
Plavci nesmějí plavat na druhý břeh nádrží a za bóje.

Na motorový člun či skútr lze nyní v Karlovarském kraji beztrestně vyrazit jen na vodní nádrž Skalka. A i když novela vyhlášky platí jen krátce, některým lidem už začíná vadit především hluk z motorů. O to víc, že čluny nemusí dodržovat vyhlášku o nedělním či svátečním klidu.

„Vyhláškou města je daný klid, který platí jen na pevnině. Když tedy někdo bude tuto vyhlášku porušovat, může dostat pokutu. Hlučný člun nikoli,“ vysvětlil policista, který slouží na policejním člunu. Nadšený z celé situace není ani starosta Chebu Petr Navrátil.

Mezi velké vodní nádrže v kraji patří i sousední Jesenice. Tam nyní mohou jezdit jen tři čluny, a to vodních záchranářů, policistů a člun jacht klubu. Ten dostal výjimku.

„Jesenici jsme povolit nechtěli, především kvůli bezpečnosti. Je tam mnoho plavců či poloponořený most,“ odůvodnil zákaz jízdy na Jesenici Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

„Nejsem příznivcem tohoto kroku. Koupou se tam lidé a je to nebezpečné. Na druhou stranu však zatím neplánuji žádnou schůzku s Povodím Ohře, kde bych apeloval na změnu,“ popsal svůj postoj k nové vyhlášce starosta Navrátil.

Strach mají hlavně plavci a rekreanti, kterých každoročně dorazí na Skalku stovky. Ale i ti musí dodržovat pravidla.

„V první řadě by neměli plavat daleko od břehu. Pokud už někdo chce plavat na druhý břeh, musí mít vedle sebe doprovodnou loď nebo být alespoň označen bójkou,“ řekl záchranář Král.

Případy, kdy kapitáni lodí přehlédli plavce není málo.

„Při těchto tragédiích se vždy spojí více faktorů. Nejčastěji mezi ně patří vysoká rychlost, vlny a neoznačení plavce,“ popsal Král.

S vyhláškou také přicházejí nové možnosti. Starosta Pomezí nad Ohří Radek Tlačil počítá s tím, že novinka může přilákat víc turistů. Je třeba se na ně připravit.

„Největší problém je, že nemáme žádné místo pro naloďování. Proto se trošku bojíme, aby lidé podél Skalky neničili přírodu,“ dodává starosta Tlačil s tím, že dlouhodobý plán na stavbu sportovního areálu s kempem podél vodní nádrže by díky této vyhlášce mohl mít reálné obrysy dříve.

„Vyřešil by se tak i problém s kotvištěm,“ uzavřel starosta.