Karlovy Vary řeší, co se Vřídelní kolonádou. Zbourat, nebo opravit?

  • 7
Zbourat a postavit novou, nebo opravit? Taková otázka stojí před karlovarskými radními v případě Vřídelní kolonády. Od sedmdesátých let je jedním ze symbolů města a od té doby její podoba vyvolává diskuze.

V řádu týdnu očekávají zástupci karlovarské radnice dokument z ministerstva pro místní rozvoj, na které projekty mohou v následujících šesti letech získat evropské dotace. Rozhodnutí by se mohlo týkat i jednoho ze symbolů lázní, Vřídelní kolonády.

Radní v souvislosti s tím zvažují, zda funkcionalistickou stavbu opravit, či ji nahradit novou. Předcházet by tomu měla architektonická soutěž.

„Jde o to spočítat, co bude ekonomicky výhodnější, jestli vypsat architektonickou soutěž na novou kolonádu nebo opravit současnou. Asi bychom udělali nějakou anketu mezi lidmi, co by je zajímalo. Můj názor je zbourat a postavit novou. Alespoň přilákáme nové lidi do Varů,“ řekl primátorův náměstek pro oblast investic Čestmír Bruštík.

Ať už se nakonec radní rozhodnou pro jakoukoli variantu, bude stát nemalé peníze. Například mramor, který mají dlážděné podlahy, se může podle náměstka pohybovat řádově až ve stovkách milionů korun. Životnost stávající kolonády je padesát let, takže příliš mnoho času už jí nezbývá.

O osudu kolonády může rozhodnout architektonická soutěž

Karlovarský primátor Petr Kulhánek by se přikláněl k tomu, aby o výsledku rozhodla architektonická soutěž. „Pokud ministerstvo pro místní rozvoj vydá stanovisko, že Vřídelní kolonáda může být podpořeným projektem, začneme na tom intenzivně pracovat. Máme šestileté období na to, aby byla opravena, nebo vznikla jiná,“ řekl.

Původní kolonáda, která stála na místě dnešní Vřídelní, nepřežila válku. Poté tam vzniklo provizorium a teprve po něm současná kolonáda.

„Ani to provizorium však nepostrádalo své kvality. Osobně si myslím, že pokud by bylo možné stávající kolonádu v této podobě rekonstruovat, čiňme tak, protože i ona má svou kvalitu,“ uvedl primátorův náměstek pro oblast památkové péče Jiří Klsák.

Funkcionalistická kolonáda je podle něj jistým dokumentem doby, i když se na ni v minulosti snášela kritika. „Mně se nikdy příliš nelíbila, ale bourat věci jenom proto, že se to někomu nelíbí, je špatně,“ dodal.

Pokud by přece jen nakonec vyrostla v lázeňském centru nová Vřídelní kolonáda, nesměla by působit rušivě. A to už proto, že Karlovy Vary kandidují s dalšími evropskými lázněmi na vstup do UNESCO.

Podle současného městského kronikáře Jana Prudíka, který se podílel na přípravě nominační dokumentace, to ale neznamená, že by kvůli zápisu na prestižní seznam nemohlo město v centru nic měnit. „UNESCO novým stavbám nebrání. Je jen potřeba to oznámit,“ uvedl.

Problém by podle mluvčího radnice Jana Kopála nenastal ani s autorskými právy.

„Vzhledem k tomu, že se uvažuje o rekonstrukci nebo nahrazení, autorská práva nebudou dotčena. Při rekonstrukci se kolonáda architektonicky nemění. V případě stavby nového objektu by byla stávající kolonáda odstraněna, předmět ochrany autorských práv, tedy autorské dílo, by zaniklo,“ popsal.

Ať zastupitelé města rozhodnou o osudu Vřídelní kolonády jakkoli, v brzké době ji čeká částečná oprava. Některé části už jsou veřejnosti nepřístupné kvůli hrozícím úrazům, ve špatném stavu je kupole Vřídla i technologie, která reguluje jeho tryskání a rozvod vody do balneologických provozů ve městě.

V poslední době radnice investovala například do oprav akumulačních nádrží či baněk, které odvádějí z vody kysličník uhličitý.