Vřídlo se musí kvůli rekonstrukci kolonády na čas přestěhovat.

Vřídlo se musí kvůli rekonstrukci kolonády na čas přestěhovat. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarské Vřídlo se přestěhuje na místo, kde stávala socha Gagarina

  • 3
Vedení karlovarské radnice už ví, kam na čas přestěhuje kvůli opravě kolonády Vřídlo. Nově bude tryskat v místě, kde stávala Gagarinova socha a nyní je tam obelisk Pavla Opočenského. Ten si má dílo konečně odvézt.

S urychlenými přípravami na rekonstrukci Vřídelní kolonády začíná karlovarská radnice. Budova je ve velmi špatném stavu, problémy má zejména podlaha kupole, v níž nejteplejší karlovarský pramen tryská. Kolonáda se bude opravovat na etapy, první začne hned, jakmile to bude možné.

„Nejprve přemístíme vývěr Vřídla na místo, kde stávala socha Gagarina. Poté přestěhujeme technologie, které jsou pod Vřídlem, do mobilních buněk,“ uvedl Čestmír Bruštík, primátorův náměstek pro investice.

Vybudování provizorního vývěru by mělo stát dva miliony korun. Menší háček je v tom, že místo sochy sovětského kosmonauta stojí na prostranství kolonády už zhruba 14 let kamenný obelisk sochaře Pavla Opočenského.

Karlovarští zastupitelé před čtyřmi lety odmítli výtvarníkovo dílo koupit za půl milionu korun. Od té doby několikrát avizoval, že obelisk od Vřídelní kolonády zmizí.

Monument čeká stěhování

„S panem Opočenským jsem telefonicky mluvil a slíbil, že si dílo odveze. Řekl jsem mu, že na zahájení nové lázeňské sezony už na místě obelisku bude kvůli Vřídlu stát betonová mísa,“ uvedl Jiří Klsák, primátorův náměstek pro kulturu.

Vedení magistrátu chce zkušební provoz vývěru spustit v polovině dubna, přičemž tryskat tam bude celou letošní sezonu. Poté se začne připravovat přemisťování technologie.

Dojít by k tomu mělo příští zimu a podle hrubého odhadu za to radnice zaplatí deset milionů korun. Samotná rekonstrukce Vřídelní kolonády vychází na příští jaro a radní ji odhadují na šest měsíců. Celkové náklady mohou dosáhnout k 27 až 33 milionům a radní počítají i s 30procentní rezervou.

„Úvodem je třeba zdůraznit, že v současnosti řešíme pouze o rok nebo dva dříve to, co jsme měli v plánu a co bylo nevyhnutelné - nutnou rekonstrukci suterénu, stropu a kupoli haly fontány Vřídla. Není to tedy věc neplánovaná, jen přišla vzhledem ke statickému posouzení dříve,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

I kdyby došlo k opravě v původně plánovaném čase, na jednu sezonu počítal magistrát s prozatímním vývěrem Vřídla mimo objekt kolonády, což už v historii nastalo.

U kolonády budou kontejnery

Takzvaná krenotechnologie se přesune na prostranství, kde stál dům Bílý lev, což je hned za tamním dřevěným altánem.

„K tomu účelu budou v průběhu roku vyrobeny kontejnery a potřebná technologie tak, aby v zimě 2016/2017 byla krenotechnologie přepojena,“ popsal Petr Kulhánek.

V té době už bude na opravu připravená samotná kolonáda, kterou čeká snesení stropu, skel ze stěn i kupole haly fontány a dále kompletní výměny, a to včetně dlažby.

Magistrát hledá, kde vzít peníze

Peníze na opravu radnice v současné době hledá, výdaje chce rozložit do letošního a příštího roku.

Magistrátu se nabízí možnost získat evropskou dotaci na některé projekty, které už má v rozpočtu, například na opravy místních silnic nebo lávku na horním nádraží. Díky tomu by mohl ušetřené peníze věnovat právě rekonstrukci kolonády.

Kvůli podobě stávající budovy sbírají podpisy pod petici karlovarští patrioti. Začátkem roku se sdružili do iniciativy, která požaduje demolici železobetonové stavby a její nahrazení replikou litinového díla Fellnera a Helmera z roku 1878. Názory vedení města na tuto věc nejsou jednotné.