Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Za co také utrácí Karlovarský kraj? Třeba za neznámou soutěž v Praze

  • 0
Karlovarský kraj vydává peníze kolikrát i za věci a akce, které s regionem ani nesouvisí nebo je jejich užitek pochybný. Stačí se prokousat seznamem proplácených faktur, jež kraj chvályhodně zveřejňuje na internetu.

Zvláštní rozhodnutí udělali krajští radní před pár dny. Z peněz daňových poplatníků poslali 27 tisíc korun firmě Nari models jako cenu pro vítěze její soutěže Diamonds voice (diamantový hlas). Nultý ročník pěveckého festivalu hlavně pro talenty z východní Evropy se ale konal už loni v listopadu v Praze a bez účasti kohokoliv z Karlovarského kraje.

Některé výdaje kraje z poslední doby

  • analýza zaměstnanosti v kraji - 292 000 Kč 
  • školení mezilidské vztahy na pracovišti - 21 600 Kč 
  • vánoční večírek: občerstvení - 60 000 Kč, vystoupení bubeníků - 13 500 Kč, ozvučení a kamera - 15 000 Kč 
  • výroba a montáž stolu v zastupitelském sále - 16 224 Kč 
  • přečalounění sedáků a opěráků v zastupitelském sále - 45 210 Kč 
  • pracovní oběd u příležitosti návštěvy prezidenta republiky: příprava slavnostní tabule - 4 316 Kč, hlavní tabule pro 27 hostů a doprovod 35 osob - 12 172 Kč

Zdroj: www.kr-karlovarsky.cz

Zajímavé je, že nikdo z vedení kraje se nezúčastnil ani slavnostního vyhlášení výsledků soutěže. Předání 27 tisíc korun třetímu nejlepšímu zpěvákovi se tak ujala manželka expremiéra Šárka Grossová. Obnos krajská vláda vyčlenila pro Nari Models zvlášť - mimo obvyklý systém grantů pro pořadatele kulturních akcí.

Náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM) finanční dar pro Nari models obhajuje. Koncert zpěváků z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Gruzie a České republiky podle něho poslouží k charitativním účelům. "Výtěžek je určen na prevenci proti AIDS," řekl Borka.

Jenže výnos ze vstupného činí 11 tisíc korun. Tedy skoro třikrát méně, než kolik věnoval kraj na cenu pro bronzového zpěváka Jana Čechovského. Borkovi to nevadí, za důležitou považuje podporu mladých pěvců.

Navíc firma asi ze sympatií ke sponzorovi slíbila, že příští první ročník uspořádá letos v září v Karlových Varech. Nutno dodat, že jednatel Nari Models Josef Čermák není příbuzným náměstka hejtmana Miloslava Čermáka.

Půlmilionová mise do Číny

Z faktur se dá také vyčíst, co donedávna zůstávalo před veřejností ukryto. Třeba kolik stála lednová týdenní mise pětičlenné krajské delegace politiků a úředníků do Číny do partnerského distriktu Changping.

Letenky, ubytování a "zprostředkování organizace" od firmy C. C. E. T. Karlovy Vary - vše celkem za 484 tisíc korun.

Podle náměstka hejtmana a účastníka výjezdu Miloslava Čermáka to díky spolupráci s Číňany vypadá na zavedení tradiční čínské medicíny v Karlovarské krajské nemocnici. Zdejší delegace prý už musela Asijcům návštěvu oplatit, ta poslední se odehrála před čtyřmi lety.

Ze zveřejněných faktur je možné zjistit hodnoty nákupů všeho možného - od propisek a toaletního papíru přes reklamní předměty až po platby firmám za stavbu nové cyklostezky.

Nebo cenu vánočního večírku pro zaměstnance krajského úřadu. Občerstvení, pozvaná bubenicko-taneční skupina, ozvučení a natáčení večírku - 88 500 korun.

"Vychází to ze sociálního fondu na 268 korun na jednoho zaměstnance. Ti si přispívali stokorunou ze svého," řekl ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek s tím, že večírek bývá nutný k utužení kolektivu a oproti minulosti vychází o dost levněji.

Úředníci dostali užitečné rady

Úředníkům kraj zaplatil také školení na téma mezilidské vztahy na pracovišti. Odborníci je poučili, jak zvládat agresivitu, čelit stalkingu a šikaně od nadřízených (tzv. bossing). Cena akce - 21 600 Kč. Faktem je, že v rozpočtu kraje, který počítá s příjmy a výdaji 4,6 miliardy korun, jde o miniaturní položku.

Zajímavě vypadá faktura na 292 tisíc korun za analýzu zaměstnanosti v Karlovarském kraji. Zpracovala ji firma RPIC-VIP a měla odhadnout vývoj zaměstnanosti a poptávku po pracovní síle v jednotlivých oborech v regionu do roku 2020. Data od Českého statistického úřadu kraji nestačí.

"Na regionální úrovni jsou oficiální data ČSÚ často spojována do větších celků, což vylučuje detailnější analýzy," vysvětlila mluvčí kraje Jana Pavlíková. Analýza bude podle ní projednána ve vedení kraje a zveřejněna.

Díky fakturám MF DNES loni zjistila, že kraj zaplatil 72 tisíc korun firmě Radana Večerky za rady, jak vyřešit potíže s evropskými dotacemi v ROP Severozápad. Večerka byl přitom na dotačním úřadě ROP členem monitorovacího výboru a dostal se tak do střetu zájmů (více čtěte zde).

Jako naprosto zbytečné se ukázaly výdaje Karlovarského kraje na přípravu odložených a neuskutečněných projektů vědeckotechnického parku a jednotné jízdenky K3 do vlaků a autobusů. Za přípravu parku kraj utratil 9,7 milionu a za Kartu K3 3,1 milionu.