Anna Dirbáková odchytává ve Vojtanově  toulavé psy na vařené dršťky.

Anna Dirbáková odchytává ve Vojtanově toulavé psy na vařené dršťky. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vojtanov může trestat pobíhání psů, vyhláška ale zabrala jen zčásti

  • 3
Už téměř dva měsíce reguluje obec Vojtanov na Chebsku na svém území pohyb psů vyhláškou. K nepopulárnímu opatření sáhli zastupitelé kvůli tomu, že smečka volně pobíhajících psů obyvatele doslova terorizovala. Ne všichni chovatelé se však nařízením řídí, přestože jim hrozí pokuta.

Řada lidí si stěžovala, že je volně pobíhající psi napadli. Někteří obyvatelé si dokonce léčili psí kousance a další zranění.

„Zrovna tady jednu paní kousl volně pobíhající pes. Právě to posílám do Chebu na přestupky,“ uvedl v úterý starosta obce Jiří Mařík. Ten přiznává, že přes existenci vyhlášky se v obci najdou lidé, kteří svá zvířata proti volnému pobíhání nezajistili.

„Jsou to stále ti samí chovatelé. Některým lidem zřejmě existenci vyhlášky vysvětlí až na přestupkové komisi v Chebu. Zatím to většinou řešíme domluvou. Ale jakmile pohár trpělivosti přeteče, přijdou tresty,“ varoval starosta.

Podle jeho slov se situace v obci přes dílčí nedostatky rapidně zlepšila. Vyhlášku dodržují i vietnamští stánkaři.

„Lidé mají psy na vodítku. Pokud venčí psa dítě nebo se jedná o zvíře bojové rasy, musí mít zvíře náhubek. Někteří sice remcají, že košík je drahý špás, ale vyhláška je vyhláška,“ upozorňuje nekompromisně starosta.

Ten nové nařízení obce několikrát vyhlásil obecním rozhlasem, obešel všechny majitele psů, zkontroloval, zda mají zaplacený stokorunový poplatek a rozdal jim pro jejich zvířata identifikační známky. Nad dodržováním vyhlášky osobně bdí. „Kontrolu má ale celé zastupitelstvo,“ doplnil.

Vyhláška zároveň s omezením volného pobíhání psů vymezuje prostor, kde majitelé mohou své miláčky vyvenčit, aniž by se vystavovali postihu.

„Vybrali jsme louku za bývalou školou a parčík u nádraží. Ale i tady musí být pes pod dohledem. Není možné ho tam jednoduše vypustit a odejít,“ dodal starosta.

Vedle místních zvířat se ale v malé obci u hranic s Německem čas od času objevují psi, kteří prokazatelně nikomu nepatří. O taková zvířata se obec musí ze zákona postarat.

Kromě odchytu zaplatí psímu tulákovi ubytování, krmení a ještě mu přes internet shání nový domov. Jeden takový pes odčerpá podle starosty z obecního rozpočtu částku přibližně šest tisíc korun.