Vyhlídka Karla IV.

Vyhlídka Karla IV. | foto: Cool3dCreative Commons

Karlovarskou vyhlídku Karla IV. čeká oprava, do festivalu má být hotovo

  • 0
Nejstarší ze čtyř karlovarských rozhleden - vyhlídku Karla IV. - čeká oprava za půl milionu korun. Pseudogotická zděná věž se dvěma vyhlídkovými ochozy zdobenými cimbuřím postavená v roce 1877 bude pro veřejnost uzavřená od 5. května do 30. června.

"Jedná se o komplexnější opravu, nikoliv o generálku jedné z nejvýznačnějších vyhlídek v okolí Karlových Varů. Doufám, že do začátku mezinárodního filmového festivalu bude hotovo," řekl náměstek primátora Jiří Klsák.

Rekonstrukcí prošla rozhledna dvakrát za socialismu. Protože práce nebyly kvalitní, město jako majitel nechalo stavbu kompletně opravit v roce 2001. A příští týden nastoupí řemeslníci znovu.

Peníze v městském rozpočtu jsou. Město má i povolení od památkářů. "Chrliče vody jsou poměrně krátké. Když prší a foukne vítr, tak voda smáčí fasádu. Proto budou chrliče delší," sdělil Klsák.

Vysvětlil, že na nevyhovujícím stavu rozhledny se podílejí i její návštěvníci, kteří si nenechají ujít výhled na město a Krušné hory ani v zimě. Turisté totiž ušlapou sníh, ze kterého se vytvoří ledová vrstva. Led pak ucpe chrliče a při tání voda přetéká přes okraj.

Jak uvádí portál Atlas Česka, Karlova vyhlídka se nachází na Hamerském vrchu v nadmořské výšce 514 metrů mezi Grandhotelem Pupp a Galerií umění. Za Rakouska-Uherska se místo nazývalo Výšina Františka Josefa.

Předlohou byla rozhledna v německém Schleswigu

Projekt vyhlídky nebyl originálem, ale napodobeninou rozhledny stojící v severoněmeckém Schleswigu. Je to pseudogotická zděná věž se dvěma vyhlídkovými ochozy zdobenými cimbuřím. Městskou pokladnu přišla na tehdy závratnou sumu 6 492 zlatých.

Ovšem ve zlatém věku lázeňství si to Karlovy Vary mohly s klidným svědomím dovolit. Hosté si vyhlídku velmi oblíbili, nabízela nádherný pohled na město, ale její stavitelé přesto neušli kritice.

Návštěvníci širších rozměrů si stěžovali, že na úzkém schodišti vedoucím na dva vyhlídkové ochozy mají problémy.

Název Karlova vyhlídka je novodobý. Po první světové válce se rozhledna jmenovala Josefova výšina, nynější název dostala až po roce 1945. Rozhledna je volně přístupná. K vyhlídkovému ochozu návštěvníci vystoupají po 79 schodech.

Karlovarský historik Stanislav Burachovič připomněl, že se v roce 1877 objekt otvíral jako rozhledna císaře Františka I.

"Nejoblíbenější z hlediska obyvatel Karlových Varů a jejich návštěvníků je rozhledna na vrchu Diana. Populární byla i Goethova vyhlídka, ta je bohužel řadu let zavřená, hledá se nájemce," uvedl Burachovič. Dodal, že delší čas je mimo provoz na Doubské hoře vyhlídková věž hotelu Aberg.