Václav Richter, bývalý ředitel Základní umělecké školy Antonína Dvořáka v

Václav Richter, bývalý ředitel Základní umělecké školy Antonína Dvořáka v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Výpověď ředitele umělecké školy je neplatná, kraj mu zaplatí statisíce

  • 6
Výpověď, kterou dostal po kontrole na Základní umělecké škole Antonína Dvořáka v Karlových Varech její někdejší ředitel Václav Richter, je podle rozsudku z letošního června neplatná. Richter proto musí dostat 824 tisíc korun. Měl nastoupit zpátky, ale opět ho vyhodili.

"Do 30. června jsem měl dostat výplatu za jeden a půl roku, kdy jsem nemohl ve škole pracovat. Dodnes nemám ani korunu. Od 20. července jsem řádný zaměstnanec a škola mě měla platit. Místo toho jsem dostal další výpověď pro nadbytečnost," uvedl Václav Richter.

S ní opět nesouhlasí, prvního září si chce přivést žáky a zkusí je ve škole učit.

Z funkce ředitele dobrovolně odstoupil poté, co kontroloři krajského úřadu se školní inspekcí zjistili, že díky uměle navyšovanému počtu žáků získala škola v letech 2009 a 2010 od státu 1,7 milionu korun navíc. Richter tehdy zůstal v ZUŠ Antonína Dvořáka řadovým učitelem, ale od zástupkyně dostal výpověď pro nadbytečnost.

Při kontrole vyšlo také najevo, že vedení školy neoprávněně rozdělilo mezi zaměstnance 2,3 milionu korun.

"Kontroloři z kraje nesměli kontrolu vůbec zahájit, protože škola fungovala tři měsíce bez statutárního zástupce, takže si úředníci mohli dělat s dokumenty, co chtěli. Proto jsem pověřil advokátní kancelář, aby připravila trestní oznámení pro porušení zákona. V kontrolní zprávě, která unikla před komunálními volbami na veřejnost, jsou například rodná čísla učitelů i dětí," uvedl Richter.

Tvrdí, že mu politici zničili život, protože nemohl po propuštění ze školy najít práci v oboru. Slyšel, že je všude plno.

Škola se proti rozhodnutí soudu odvolala

Odvolací soud rozhodl v jeho prospěch na základě toho, že škola zůstala v době od začátku listopadu 2010 do konce ledna 2011 bez oprávněného statutárního zástupce, tedy bez ředitele. Podle odůvodnění rozsudku za to mohou krajští radní.
 
Vedení krajského úřadu uznává, že na základě pravomocného rozsudku soudu o neplatnosti výpovědi je škola jako příspěvková organizace kraje povinna vyplatit Václavu Richterovi náhradu platu, a to ve výši průměrného výdělku.

Kauza výpověď

Oficiálně dostal Václav Richter výpověď pro nadbytečnost. Kontrola z krajského úřadu před tím ale mimo jiné zjistila, že Richterova tehdejší přítelkyně a náměstkyně primátora za ODS Dagmar Laubová brala v ZUŠ jako učitelka při úvazku sedm hodin týdně za dva roky celkem 306 tisíc korun na odměnách. Výpověď dostala i Dagmar Laubová a také se soudí o její neplatnost.

Škola požádala kraj jako svého zřizovatele o peníze na náhradu platu a radní žádost schválili. "Základní umělecká škola Antonína Dvořáka obdrží finanční prostředky na účet během úterka 7. srpna," uvedla mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.
 
Zdůraznila, že neplatnou výpověď nedali radní, ale tehdejší zástupkyně ředitele školy Dagmar Svobodová. "Dostala od radních pokyn, aby se mne zbavila," vysvětluje Václav Richter.

Základní umělecká škola i Karlovarský kraj podle mluvčí Andrey Bockové sice rozhodnutí krajského soudu respektují, ale s jeho odůvodněním nesouhlasí.

"Proto dala škola proti rozsudku o neplatnosti výpovědi dovolání k Nejvyššímu soudu. Další kroky tedy bude kraj zvažovat až na základě rozhodnutí soudu o mimořádném opravném prostředku," vysvětlila mluvčí krajského úřadu.