Vladyslav Rohovyi, předseda Svazu Ukrajinců Bohemie na zahájení výstavy plakátů

Vladyslav Rohovyi, předseda Svazu Ukrajinců Bohemie na zahájení výstavy plakátů Hladomor na Ukrajině. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Utrpení Ukrajinců při hladomoru ve třicátých letech připomíná výstava

  • 4
Doma na Ukrajině poslouchal kdysi Vladyslav Rohovyi svoji babičku, jak vzpomínala na hladomor, při kterém v letech 1932 a 1933 zemřelo za Stalinovy vlády deset milionů lidí. Nyní jako předseda Svazu Ukrajinců Bohemia spoluorganizoval výstavu dokumentů o hrůzném období.

Mezi jeho důsledky patřil i kanibalismus. Do konce ledna mohou zájemci vidět expozici ve vestibulu krajského úřadu.

"Babička byla z devíti dětí. Pamatuje, jak sourozenci hubli před očima. Celkem čtyři bratři a sestry při hladomoru zemřeli. Vyprávěla nám o zákoně pěti klásků obilí, vydaném 7. srpna 1933 centrální vládou Sovětského svazu. Pokud se u někoho klásky našly, tak za to následovalo minimálně deset let vězení," uvedl Vladyslav Rohovyi.

Příběhy vyprávěné babičkou byly hlavním důvodem, proč se později pustil do studia historie na univerzitě v Kyjevě. Jak historik říká, Karlovarský kraj a Ukrajina jsou od sebe daleko. Přesto vyjmenovává několik důvodů, proč by mohla být akce pro lidi z regionu zajímavá.

"Ruská federace je oficiálním právním nástupcem Sovětského svazu. V Karlových Varech zdědila i budovu konzulátu. Ptám se ale, proč dosud neuznala hladomor jako genocidu? Chceme proto připomenout Rusům, kteří v Karlových Varech žijí, chování jejich státu. Ať si porovnají svůj názor na výstavě s oficiálním názorem Kremlu," poznamenal Vladyslav Rohovyi.

Při slavnostním zahájení výstavy některé Rusy v pondělí viděl. Věří, že už mají jiný názor než ruský prezident Putin.

Výstava obsahuje plakáty, fotografie, vzpomínky, osobní svědectví přeživších a další dokumenty. Jsou mezi nimi i takzvané černé desky. Jednalo se o seznam vesnic, jejichž všichni obyvatelé museli zemřít hladem, protože odmítli vstoupit do kolchozů.

Pokud se vesnice dostala na černé desky, nikdo z ní nemohl utéci třeba do nejbližšího města a sehnat si tam práci. Hlídkující armáda a příslušníci tajné police totiž z vesnice ven nikoho nepustili.