Chebské muzeum nabízí výstavu Hurá do školy.

Chebské muzeum nabízí výstavu Hurá do školy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Staré lavice, aktovky i slabikáře. V muzeu to vypadá jako kdysi ve škole

  • 0
Vzpomínkám na školní léta je věnována výstava Hurá do školy, kterou nabízí chebské muzeum. Návštěvníky provede historií školního vybavení, pomůcek a dalších zajímavostí. Mají tu i sto let starou školní lavici.

Když se řekne škola, každý si vybaví něco jiného. Někdo budovu, do které chodil, jiný spolužáky nebo oblíbenou paní učitelku. Lidé rádi vzpomínají na svůj první slabikář, školní aktovku nebo na lotroviny, které ve škole prováděli.

„Výstavu jsme nazvali Hurá do školy. Ukáže, jak a čím děti v minulosti psaly, v jakých lavicích seděly a z jakých učebnic se učily,“ přibližuje Blanka Andrášiková z Muzea Cheb.

Doplnila, že součástí výstavy je školní nábytek, stejně jako aktovky, písanky a psací potřeby.

Vedle slabikářů je tu k vidění řada didaktických obrazů a plakátů, určených k výuce abecedy, počítání či krasopisu. Chybět nebudou ani plechové cedule, které označovaly školní budovy, nebo interiérové označení různých školních místností.

Žáčci dříve psali na břidlicové tabulky

„K zajímavostem patří přibližně sto let stará školní lavice. Tu nám zapůjčila obec Hazlov, která ji získala od soukromého dárce. Několik vrypů na desce stolu pochází z mnohem mladší doby,“ upřesňuje kurátorka výstavy Markéta Plevná Šalátová.

K historické školní lavici patří i dobová tabule a pár břidlicových tabulek v dřevěném rámu. Tehdejší žáčci je používali namísto sešitu. Popsanou tabulku pak jednoduše přetřeli vlhkou houbou a mohli začít znovu.

„Jednu z břidlicových tabulek a některé další předměty nám zapůjčili lidé, když se dozvěděli, že výstavu o škole chystáme. Většina věcí ale pochází z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze,“ konstatuje kurátorka.

Unikátní je například kolekce českých i německých učebnic, na kterých je leckdy vidět poplatnost době, ať to jsou knížky s portréty státníků, které se posléze vytrhávaly nebo přelepovaly, či čítanky s jednoduchými rytmickými básničkami a obrázky, jež odkazovaly na nacistické hnutí v Německu.

„Je zajímavé, že se zachovaly i některé plechové oválné tabule, které dřív visely na školních budovách. Že to období, kdy se cokoli železného šmahem odváželo do sběren, vůbec přežily,“ podivuje se Markéta Plevná Šalátová.

Pozornost určitě vzbudí i ukázky krasopisu, jehož zvládnutí patřilo v dřívějších dobách k základům školního vzdělávání. Výstava potrvá do konce července.