Kurátorka Romana Beranová při přípravě nové expozice Kostely na Sokolovsku v

Kurátorka Romana Beranová při přípravě nové expozice Kostely na Sokolovsku v sokolovském muzeu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolovské muzeum představuje místa, kde kdysi zněly modlitby

  • 0
Zajímavé sakrální stavby, včetně těch už zaniklých, přibližuje nová výstava na zámku v Sokolově. Expozice nazvaná Kostely na Sokolovsku představuje zajímavé kostelní stavby, včetně těch z oblasti Slavkovského lesa - třeba z Čisté, Lobzů, Vranova, které v 50. letech zničila ve vojenském prostoru armáda.

Zaniklým svatostánkům je věnována celá jedna místnost. Každá z památek má vlastní výstavní panel s historií, s popisem interiéru a starými fotografiemi. Historička ze sokolovského muzea Romana Beranová za unikátní považuje vystavenou dochovanou monstranci ze zbořeného kostela v Čisté.

Jak vypadal (lépe řečeno, jak stále ještě vypadá) oltář v Čisté, návštěvníci v Sokolově uvidí na velkoformátovém snímku díky téměř detektivnímu úsilí historika Vladimíra Prokopa.

Objevil, že církev stihla skvost, až donedávna považovaný za ztracený, odvézt do kaple v Osečanech na Sedlčansku ve středních Čechách (více čtěte zde). Tamní kaple je už delší dobu nepřístupná a vyžaduje rekonstrukci.

"Pyšná jsem na monstrance z kostela sv. Michaela v Čisté a sv. Jiří v Horním Slavkově. Zajímavá je socha sv. Jiří s drakem ze Slavkova. Až při organizování výstavy jsme se dostali k informaci, že socha existuje," řekla Romana Beranová.

Hornoslavkovský kostel totiž sice stojí, ale interiér je zdevastovaný, rozkradený, zbylo z něj torzo. Důkazem je i poničený, ale zachráněný Jiří s drakem.

Výstava nabízí i další pozoruhodné exponáty. Třeba kout s ukázkou typického vybavení kostela - od oděvu kněze až po sošky svatých, kalich, misku na kadidlo či konvičku na vodu a víno.

"V připojených textech vysvětlíme, co k čemu slouží, při jaké příležitosti používají kněží různé ornáty. Lidé se dočtou i o průběhu mše. Ne každý ví, jak to při bohoslužbě chodí," uvedla historička.

Madonu z Horního Slavkova zloději spálili

Co se nepodařilo zachránit nebo vystavit v originálu, mohou návštěvníci spatřit na fotkách. Řeč je třeba o soše krásenské madony nebo madony z kostela sv. Anny v Horním Slavkově.

Barokní repliku té druhé ukradli v devadesátých letech zloději a spálili ji, když jim byla policie na stopě. Jedna část výstavy je určena i dětem. Mohou si skládat puzzle, na nichž jsou vyobrazeny kostely v Chlumu Svaté Maří a v Čisté.

Expozice spolufinancovaná Evropskou unií potrvá do 22. září a otevřena je od středy do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.