Zbyněk Černý, kurátor výstavy Merkur - svět legendární stavebnice, při instalaci exponátů v chebském muzeu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kdo šroubuje, nezlobí. Muzeum v Chebu představí stavebnici Merkur

  • 0
Výstava nazvaná Merkur - svět legendární stavebnice začíná v budově chebského muzea vernisáží ve čtvrtek v 17 hodin. Návštěvníci uvidí část sbírky Jiřího Mládka, známého sběratele této proslulé stavebnice.

Kořeny fenoménu českého hračkářského průmyslu sahají do 20. let minulého století. Jaroslav Vancl, majitel firmy Inventor, zahájil v Polici nad Metují výrobu vlastní kovové stavebnice.

Její podobu i funkčnost postupně zdokonaloval a v průběhu následujících let obohacoval o nové stavebnicové produkty. Postupně dospěl ke stavebnici, která vyniká svou jednoduchostí, variabilitou a tvarovou propracovaností.

Součástí chebské expozice bude například obří ruské kolo, těžní věž či Petřínská rozhledna. K vidění však bude i jedna z variant stavebnice, kterou v roce 1946 pod názvem Technikum vyráběla ašská společnost Karla Bertholda, tehdy v národní správě.

Děti si budou moci zkusit sestavit vlastní model nebo hračku, kterou v muzeu vystaví. Pro školy je k prohlídce připraven také program s názvem Kdo šroubuje, nezlobí. Výstava bude v chebském muzeu k vidění od 1. března do 12. května.

Návštěvníci chebského muzea se tak mohou na výstavě seznámit s historií a současností Merkuru i s impozantními exponáty sestrojenými Jiřím Mládkem, který patří k největším sběratelům stavebnice a také k rekordmanům.

Mládek je mimo jiné autorem Ocelového města z Merkuru, inspirovaného románem Julese Vernea. S rozměry 4,5 x 5,5 mertů a výškou 2,2 metru se jedná o největší stavbu svého druhu na světě. Konstrukce nyní váží přibližně 1 200 kilogramů a je zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Model je umístěn v Muzeu Merkuru v Polici nad Metují a sběratel na něm stále pracuje. Zcela hotový by měl být v roce 2016.