Výstava IQ parku v Mariánských Lázních baví děti i seniory. Na snímku ježek v kleci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Nedotýkati se“ tentokrát v muzeu neplatí. Vyhrají si školáci i babičky

  • 0
Na netypickou výstavu láká v těchto dnech návštěvníky Městské muzeum Mariánské Lázně. Známé muzejní nařízení „nedotýkati se“ tentokrát neplatí. Právě naopak. Vystavené exponáty, které tamnímu muzeu zapůjčil liberecký IQ park, přímo vybízejí, aby na ně návštěvníci sahali.

Jen tak si totiž mohou v muzeu hrát, procvičit své schopnosti a dovednosti a navrch se dozvědět ledacos zajímavého o přírodních zákonitostech.

„Výstava přibližuje svět vědy a techniky nenucenou, zábavnou a především interaktivní formou. Je určena lidem všech věkových kategorií. Chodí sem děti s rodiči, třídní kolektivy. Zájem o naši novou výstavu mají ale i senioři. Každý si chce vyzkoušet, jak mu to myslí a jaký má postřeh,“ říká Martina Prchalová z mariánskolázeňského muzea.

Není výjimkou, když si na jednom ze stanovišť hrají předškoláci a hned vedle zkouší sestavit hlavolam babičky. Ani běžní návštěvníci muzea nemíjí prostor s originální technickou výstavou bez povšimnutí.

Návštěvníci třeba zkouší, jak vyndat ježka z klece

Řada z nich neodolá a vyzkouší, jak vyndat ježka z klece, jak sestavit vzájemně se prolínající kruhy či zda je možné úsporně složit řadu malých krabic do jedné velké.

Na stěnách jsou k vidění nejrůznější optické klamy a iluze, je zde možné experimentovat s elektřinou a magnetem, luštit nejrůznější hádanky či zažít hry s perspektivou.

„Vše je přichystané a láká lidi, aby si hráli. A pokud si třeba s hlavolamem nevědí rady, mohou dostat malou nápovědu. Mottem výstavy, která je malou ochutnávkou rozsáhlého IQ parku v Liberci, je věta Co si vyzkoušíte, tomu porozumíte,“ dodává Prchalová.

Zvláštní pozornost zvídavých návštěvníků budí logická hádanka, o níž se traduje, že ji vytvořil mladý Albert Einstein. Vyřešit ji zpaměti je velmi těžké, ze sta lidí to prý dokážou jenom dva.

I vědci se osudově pletou

Ani ti, kteří si lámat hlavu nechtějí, nepřijdou zkrátka. Pro ně jsou zde připraveny panely s jazykolamy nebo se zajímavými momenty vědeckého pokroku.

Pobavit se je možné třeba u tabule, která shrnuje špatné prognózy. Například v roce 1823 se známý vědec Dionýsius Lardner domníval, že železniční doprava ve vysokých rychlostech není možná. Tvrdil, že cestující nebudou schopni dýchat a udusí se.

V roce 1878 zas profesor univerzity v Oxfordu Erasmus Wilson pronesl: „Až skončí pařížská výstava, elektrická světla budou zrušena a nikdo o nich víc neuslyší.“

To H. M. Warner, spoluzakladatel Warner Brothers, se v roce 1927 rozčílil: „Kdo by chtěl k čertu slyšet herce, jak ve filmech mluví?“ Památnou větu: „Ani sám Bůh nemůže potopit Titanic,“ pronesl 10. dubna 1912 neznámý člen posádky parníku, kterému se stala osudná hned první plavba.

Thomas Watson, ředitel společnosti IBM, se v roce 1943 domníval, že na světovém trhu je místo pro maximálně 5 počítačů. A o více než třicet let později, v roce 1977, prezident a zakladatel Digital Equipment Corporation Ken Olson řekl: „Nevidím žádný důvod, proč by lidé chtěli mít doma počítač.“ Jak se mýlili.

Výstava Road show potrvá v muzeu v Mariánských Lázních do neděle 29. května.