Zástupci investora tvrdí, že vybudování spalovny bude ekologicky i ekonomicky výhodnější než ukládání odpadů na skládky nebo převoz odpadů nákladními auty do jiné spalovny mimo Cheb. Ilustrační foto

Zástupci investora tvrdí, že vybudování spalovny bude ekologicky i ekonomicky výhodnější než ukládání odpadů na skládky nebo převoz odpadů nákladními auty do jiné spalovny mimo Cheb. Ilustrační foto | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Ekologové varují před chystanou stavbou spalovny odpadů v Chebu

  • 5
Ekologové ze sdružení Arnika varují před chystanou stavbou spalovny komunálních odpadů na Zlatém vrchu v Chebu a před dopady na životní prostředí. Společnost Terea, která chce provoz na využití odpadů vybudovat, naopak tvrdí, že spalovna městu pomůže snížit ceny za likvidaci odpadu a vytápění.

"Není to spalovna, ale zařízení na ekologické využití odpadu," upřesnil Steffen Zagermann, jednatel společnosti Terea.

Firma se podle něho do stavby nepustí, pokud nebude prokazatelně jasné, že se opravdu podaří snížit platby za likvidaci komunálního odpadu, ale i za vytápění. 

Zagermann si myslí, že projekt je pro lidi v Chebu výhodný. "Emise ani zatížení zápachem lidé nepocítí. Nezvýší se ani hluk," zdůraznil jednatel. 

Tvrdí, že vybudování spalovny bude ekologicky i ekonomicky výhodnější než ukládání odpadů na skládky nebo převoz odpadů nákladními auty do jiné spalovny mimo Cheb.

Před stavbou naopak varuje sdružení Arnika. Jeho zástupce a vedoucí kampaně ´Nespaluj, recykluj!´ Matěj Man říká, že spalovna může výrazně ovlivnit obyvatele i životní prostředí.

"Většina místních obyvatel o záměru ani neví. Je nepřijatelné, aby ve městě vyrostla spalovna, aniž by o tom proběhla diskuze s veřejností a nebyla zpracována dokumentace vlivu na životní prostředí," argumentuje Matěj Man.

"Firma Terea předkládá dokumentaci, ze které čiší snaha vyhnout se posuzování vlivu na životní prostředí. Třeba neustálým omíláním, že zařízení bude mít relativně malou kapacitu nebo tvrzením, že se nejedná o spalovnu. Podle platné legislativy však o spalovnu jde, ať už ji firma označuje za energetické využití odpadu nebo fabriku na popel," dodal Man.

Pokud zařízení v Chebu vznikne, mělo by ročně spalovat asi dvacet tisíc tun komunálního odpadu. Provoz by měl přinést i desítku nových pracovních míst.

Záměr Terey podporuje i opoziční chebská zastupitelka Gabriela Licková. "Dalo se očekávat, že ekologická sdružení budou proti. Vzhledem k malé kapacitě spalovaných odpadů je podle mě spalovna přijatelná," sdělila Licková.