Z výstavy Karlovy Vary ve filmu, která bude v karlovarské Becherově vile k vidění do konce srpna. | foto: Galerie umění Karlovy Vary

Galerie umění obohacuje karlovarský festival třemi filmovými výstavami

  • 0
Karlovy Vary ve filmu a Srdce temnoty - obrazy a sochy Jaroslava Róny. To jsou čerstvě zahájené výstavy, kterými karlovarská Galerie umění již tradičně obohacuje filmově festivalové dění.

První výstavu naleznou zájemci v Interaktivní galerii Becherova vila, druhou pak v hlavní budově Galerie umění. Stranou nezůstává ani poslední galerijní prostor Letohrádek v Ostrově, kde je k vidění výstava Film Poster Is Not Dead. Jde o návrhy filmových plakátů z produkce studentů z Fakulty umění a designu ústecké univerzity.

Expozice v Becherově vile připravená Barrandov Studiem a Barrandovským Fundusem pod vedením Věry Krátké provede návštěvníky historií dvacítky vybraných titulů z více než sto dvaceti filmů a televizních seriálů, jež v Karlových Varech vznikly.

Kromě zajímavostí ze zákulisí návštěvníci zhlédnou vybrané kostýmní a rekvizitní artefakty, z nichž některé se objevují na veřejnosti vůbec poprvé.

"Jedná se například o filmové originály obrazů Lukrécie pana profesora Nejezchleba z kultovního filmu Smrt krásných srnců, kostým Lucie Bílé coby matky Ubu z filmu Král Ubu, šaty Chantal Poullain z filmu Kopytem sem, kopytem tam, nebo sci-fi kostým z filmu Zítra vstanu a opařím se čajem," přibližuje vybrané zajímavosti expozice Věra Krátká, vedoucí barrandovského Fundusu.

Po dobu festivalu mohou zájemci navštívit i filmovou kostymérnu s fotoateliérem a odnést si památeční fotografie v autentických filmových kostýmech.

Malíř a sochař Jaroslav Róna se výběrem ze své tvorby posledních deseti let vrací do sálů karlovarské galerie po třiadvaceti letech, na svém tvůrčím vrcholu. Některá z děl mají nyní výstavní premiéru.

S filmovým festivalem je však Róna spjatý účinkováním ve znělce z roku 2002, a to v rámci hudebně klaunského tria Tros Sketos, které tvoří s grafikem Alešem Najbrtem a výtvarníkem Františkem Skálou. Trio také Rónovu výstavu letos zahajovalo.

"Jaroslav Róna patří k umělcům hluboce zaujatým svým vnitřním světem, který mu vyjevuje neuvěřitelné příběhy. Krajiny naplněné temnou, ponurou atmosférou, prázdná přízračná města, podivné architektury, podivní tvorové pocházející snad z dob prehistorických, nelidští lidé, příslušníci jiných civilizací, tajemná podobenství. Rónova tvorba se inspiruje symbolismem i mytologií, archetypy i exotickými kulturami," přibližuje kurátorka Eva Neumannová.

Sám autor o své tvorbě říká: "Vytvářím pohledy na svět, který by mohl vzniknout po nějaké globální katastrofě. Je to svět temnoty a opuštěnosti, ale přesto má v sobě poezii."

Výstava v Becherově vile potrvá do 31. srpna, výstava Jaroslava Róny do 7. září. V době festivalu jsou obě přístupné denně od 10 do 19 hodin. Výstavu studentských filmových plakátů v Letohrádku je možné navštívit do 4. srpna denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin.