Lidé v Karlových Varech se baví nad selfie náměstka Michala Riška z...

Lidé v Karlových Varech se baví nad selfie náměstka Michala Riška z Manchesteru, která na svůj web umístilo hnutí O co jim jde?! | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Pracovní cesta, nebo výlet na fotbal? Náměstci vyúčtováním nepřesvědčili

  • 3
Letěli primátorovi náměstci do Manchesteru na obhlídku dopravních terminálů, nebo za fotbalem? Na takovou otázku by rádi znali odpověď karlovarští opoziční zastupitelé. Z toho, co zatím Michal Riško (ČSSD) a Čestmír Bruštík (ANO) o své nedávné služební cestě zveřejnili, zatím nejsou příliš nadšeni.

V anglickém Manchesteru pobývali od 30. října do 4. listopadu, tedy od pátku do středy, jenomže kromě studijních účelů týkajících se tamních dopravních terminálů jim cesta přinesla i jedinečné sportovní zážitky. Náměstci si totiž odskočili na utkání Premiér League mezi Manchester City a Norwich, za což si vysloužili řadu výtek od opozičních zastupitelů.

Slíbili tedy, že urychleně předloží vyúčtování a dokážou, že si soukromé akce platili sami. Jenomže kromě ceny letenek, ubytování, celkových nákladů a brožury s fotografiemi a mapami zatím nezveřejnili nic moc konkrétního.

„Pracovní cesta nám začala v pátek, do hotelu jsme dorazili v noci a první den jsme využili pro prohlídku města a osobní volno. Náklady na první přenocování a první den si hradíme sami. Od druhého dne začala pracovní jednání. Aktivity ve svém volném čase jsme si hradili také sami. Městu jsme vyúčtovali pouze náklady související s účelem pracovní cesty,“ uvedli náměstci.

Náměstci: Spali jsme na obyčejném pokoji, v žádném apartmá

Už při plánování cesty prý hleděli na účelné vynakládání prostředků města. „Náš hotel nebyl žádný luxusní resort, ale levný předměstský hotel, jeden z nejlevnějších v Manchesteru. Neměli jsme žádná apartmá, ale nejlevnější dvoulůžkový pokoj,“ popsali.

Podle mluvčího radnice Jana Kopála schválila městská rada náměstkům cestu 29. září, a to včetně cestovních náhrad, letenek, ubytování a nezbytných souvisejících výdajů. „Celkové náklady činily 43 tisíc korun, z toho 15 tisíc letenky, 14 tisíc ubytování kromě první noci a zbytek doprava v místě a zákonné stravné kromě prvního dne pobytu,“ popsal mluvčí.

Jenomže opoziční zastupitelé, kteří služební cestu kritizovali už na posledním jednání, nejsou s vysvětlením náměstků ani trochu spokojeni.

„Na jednání zastupitelstva padlo z úst účastníků zájezdu, že celý víkend byl věnován volnočasovým aktivitám, čili ne jen sobota. Dále bylo dokonce zmíněno, že se konalo pouze jedno oficiální jednání ohledně tématu pracovní cesty. Pan Riško nedokázal při jednání zastupitelstva jasně odpovědět ohledně hrazení nákladů na cestu - slíbil pozdější písemnou odpověď a tu budeme vyžadovat,“ uvedl Ota Homolka, zastupitel z hnutí O co jim jde?!

Opozice se ptá, v čem byla cesta do Anglie užitečná

Jeho členové chtějí doložit detailní vyúčtování, rozpis aktivit a zprávu o tom, v čem konkrétně byla cesta užitečná a co městu přinesla. Kromě náměstků se jí účastnili také dva členové Výboru strategického rozvoje a integrovaného plánu rozvoje území, a to Petr Bursík a Martin Frous. Právě ten také všechno překládal.

„Když tam byl jen jeden, kdo umí anglicky, pak ti ostatní nemohli vést žádná samostatná jednání či rozhovory - to je špatně. Podle toho asi vypadala úroveň jednání a celková komunikace v rámci oficiálního důvodu pracovní cesty,“ podotkl Ota Homolka.

Náměstkům se nepodařilo přesvědčit ani zastupitelku a předsedkyni městského kontrolního výboru Hanu Zemanovou (Karlovaráci). Právě ona na návštěvu fotbalového utkání náměstků upozornila. Zaráží ji, že na zastupitelstvu náměstci řekli, že první jednání měli v pondělí. Nyní se podle Hany Zemanové tváří, že jednání se konala už od neděle, což jí připadá zvláštní.

„Čekala jsem, že pokud pošlou vyúčtování, řeknou také, kolik si z toho hradili sami, což nevíme. Proto budu chtít všechny doklady, které k cestě předložili,“ uvedla.

Například u faktury za hotel je podle ní pravděpodobné, že byla vystavena na město, nikoli na náměstky, kteří dostali od města zálohu. „Jsem zvědavá, jak si to budou přeúčtovávat. Určitě celou věc nenechám ladem,“ podotkla.

Studijní cestu do Manchesteru domluvil Martin Frous, který více než 20 let udržuje kontakty s emeritním profesorem Univerzity v Salfordu. Jejím účelem podle něj bylo získat zkušenosti při přípravě a realizaci integrovaného dopravního terminálu, se kterými mají v Manchesteru dlouholeté zkušenosti.

Plánuje ho i vedení karlovarské radnice, a to v prostoru, kde je dnes parkoviště ve Varšavské ulici. Sloužit by měl železnici, linkové i městské hromadné dopravě.

„Z logických důvodů jsme jako pracovní skupina pro územní plánování oslovili i vedení města s nabídkou zúčastnit se této studijní cesty. Zájem projevili náměstci odpovědní za majetek města - Michal Riško a investice a dopravu - Čestmír Bruštík,“ uvedl.

Pokud členové vedení radnice vyrazí na služební cestu, vyplácí jim zaměstnavatel ze zákona náhradu. Týká se jízdních výdajů, a to i k návštěvě člena rodiny, výdajů za ubytování, zahraniční stravné a nutné vedlejší výdaje. To, že je zaměstnanec na služební cestě podle mluvčího Jana Kopála neznamená, že by nesměl dělat něco, co prací není.

„Má stejné pracovní povinnosti jako ve své obvyklé práci, jen na jiném místě. A má také stejný nárok na volný čas. Nic mu tedy nebrání trávit volný čas na pracovní cestě tak, jak chce,“ uvedl. Zároveň dodal, že náklady na to, jak tráví svůj volný čas, samozřejmě nemůže uplatňovat u zaměstnavatele.