Rybář s okounem chyceným pod Vávrovou lávkou v areálu Krajinné výstavy na řece...

Rybář s okounem chyceným pod Vávrovou lávkou v areálu Krajinné výstavy na řece Ohři v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Začala sezona dravců, rybáři se těší na větší adrenalin

  • 1
Téměř půlroční čekání skončilo. Úderem úterního rána se mohli rybáři vrhnout k vodě s návnadou na dravce. Začala totiž jejich každoroční lovná sezona. A rybáři v Karlovarském kraji nelenili. Už ráno obsadili břehy vodní nádrže Březová, ale i jiná místa v regionu.

„Chytat dravce má svoje kouzlo. Předně to není o tom sedět celou dobu na jednom místě. Rybář chodí podél vody. A pak - záběr dravce je, abych tak řekl, dravější. Je to větší adrenalin,“ říká o lovu dravých ryb Petr Süttö z Ostrova na Karlovarsku.

On osobně první den, kdy se může lovit, vynechal. „Nemám na to čas. Ale syn určitě nejpozději ve středu půjde na štiky do Lokte. Já osobně moc velké dravce na seznamu úlovků nemám. Ale kluk má i metrové štiky, které ulovil ve Velkém rybníce,“ dodává ostrovský rybář.

„Dravé ryby máme ve všech mimopstruhových revírech,“ uvedl Michal Blahůšek, předseda karlovarské organizace Českého rybářského svazu.

Důvodem, proč jsou dravci do 16. června hájení, je jejich rozmnožovací cyklus. „Štika se vytírá v březnu a dubnu, ostatní dravé ryby trochu později,“ vysvětlil Blahůšek.

O to, aby bylo štik, candátů, sumců či bolenů ve vodách co nejvíce, se jejich správci starají každý rok na podzim. „Každoročně vysazujeme tisíce ryb do všech revírů,“ potvrdil předseda karlovarských rybářů.

Lovem ryb se někdo jen těžko uživil

V prodejně rybářských potřeb v karlovarské části Rybáře byl i přes úterní významné datum klid. „Vrchol zájmu je každý rok někdy v dubnu a v květnu,“ vysvětlil Vladimír Klimeš, vedoucí prodejny. „Znáte to. Každý je po zimě natěšený na chytání, a když už tady je, vybaví se vším i na lov dravců,“ podotkl.

Podle zkušeností Michala Blahůška je ale stále více rybářů, kteří jsou sice už od jara natěšení na lov, ale na druhou stranu zastávají systém chyť a pusť.

„Jsou to hlavně ti mladší. Ale i mezi staršími se najdou výjimky. Rozhodně bych ale nedoporučoval, aby měl někdo lov ryb jako zdroj obživy. To bychom tady měli spoustu podvyživených rybářů. Ne že by ryby nebyly výživné, ale ono není tak jednoduché je chytit. Rozhodně to nefunguje tak, že na každý nához přijde štika,“ dodal se smíchem Blahůšek.