Zaměstnanci obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka čistí schodiště podél

Zaměstnanci obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka čistí schodiště podél odkrytých základů Mattoniho lanovky. Úzkokolejná dráha spojovala suterén vily Vilemína s Ottovým pavilonem. Vlevo jsou dobře patrné kamenné bloky s fragmenty uchycení kolejí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Záchrana Kyselky pokračuje, ve svahu tam objevili Mattoniho lanovku

  • 9
Díky mírnému počasí nemuseli v Kyselce přerušit práce na obnově zchátralých lázní ani v zimě. Kromě vyčištění svahu za řadou lázeňských domů, který ukrýval takzvanou Mattoniho lanovku, se postupně daří také dále zajišťovat poškozené střechy a stropy objektů.

Práce se dřevem teď mají v Kyselce hodně. Po dohodě s lesníky vykáceli počátkem roku v okolí lázní smrky, ze kterých sami vyráběli stojky na podepření propadajících se střech a stropů v jednotlivých objektech.

"Zároveň postupně označujeme stromy se sadovnickou hodnotou, které v areálu zůstanou. Ostatní náletové dřeviny necháme vykácet," uvedl Miroslav Perout, ředitel obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, která na záchraně celého areálu v týmu o deseti lidech už déle než rok pracuje.

Zchátralou Mattoniho vilu už kompletně obepíná lešení. "Nyní postupně dokumentujeme všechny ozdobné prvky fasády," řekl Perout.

Na řadu přišlo také vyklízení objektu bývalé lázeňské jídelny, kde zaměstnanci společnosti odstraňují zborcené konstrukce krovu. Zároveň pracují na vyklízení a inventarizaci Ottova pavilonu, který se připravuje na definitivní zastřešení.

V Kyselce nedávno také zaznamenali jeden potěšující objev. Při čištění svahu navazujícího na dvůr za řadou lázeňských domů odhalili pracovníci pozůstatky bývalé Mattoniho lanovky.

Lanovka vozila lahve s minerálkou

Dráha kdysi sloužila k dopravě minerální vody mezi vilou Vilemína a Ottovým pavilonem, její pozůstatky však byly dlouhé roky zakryty nánosy zeminy a náletových dřevin. Nyní jsou tedy základy dráhy opět zcela patrné.

"Pokračovali jsme dál do svahu, kde však lanovka nebyla vůbec vidět, jak to bylo zarostlé. S postupem prací jsme se dostali až k ní a zároveň odkryli i souběžné schodiště," popsal ředitel.

Lidé ze společnosti Lázně Kyselka přitom věděli, že je lanovka někde ve svahu ukrytá, protože je zachycena na některých historických obrazech a fotografiích.

Na odkrytém tělese úzkokolejné dráhy jsou dobře patrné kamenné základy s fragmenty uchycení kolejí. Po nich jezdily vozíky přepravující bedny s lahvemi naplněnými vodou z Ottova pramene.

Obnovovatelé Kyselky se zároveň kromě hrubých stavebních prací zaměřují také na záchranu a restaurování architektonických a umělecko-řemeslných prvků, které se mají v budoucnu vrátit na své místo.