Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Sudí padl uprostřed zápasu k zemi, hráči ho deset minut oživovali

  • 8
Byl to obyčejný sobotní podvečer, když na palubovce sportovní haly v Chodově bojovali o body do tabulky basketbalisté Chodova a Kraslic. Jenomže zápas o umístění se v několika okamžicích změnil v boj o to nejcennější. O lidský život. Uprostřed klání totiž náhle padl k zemi dvaaosmdesátiletý sudí.

Hráči obou družstev okamžitě zapomněli na řevnivost a společnými silami se snažili rozhodčího zachránit. Ale bez přítele na telefonu by byli bezmocní.

„Dobrý den, tady Sportovní hala Chodov. Rozhodčí nám tady upadl, asi je v bezvědomí, teče mu krev, leží na zemi,“ informuje záchranku Jan Odrava, jeden z hráčů, kteří se ještě před malou chvílí snažili urvat vítězství v duelu na svou stranu.

Z rozhovoru

s operátorkou záchranné služby

Operátorka: Takže upadl a praštil se do hlavy, proto mu teče krev?
Volající: Ano.
...
Operátorka: Takže pravidelně nedýchá. Dobře, takže leží na zádech, bradu vzhůru ke stropu, vy k němu někdo z boku na kolena a začneme masírovat, ruku přes ruku uprostřed hrudníku a stlačovat hrudník a mačkat musíte v tempu Teď, teď, teď!
Volající: Dělají to tak. Teď, teď, teď.
Operátorka: Super. A nesmí u toho krčit ruce v loktech, musejí být pořád napnuté. Brada musí být pořád vzhůru ke stropu, aby byly uvolněné dýchací cesty.
...
(Po 11 minutách hovoru informuje operátorka, že sanitka je pár metrů od nich a aby volající poslal někoho k bráně)
Operátorka: Dobře, tak ať nepřestávají mačkat než dorazí posádka. Takže vám moc děkuji za spolupráci.
Volající: Taky děkuji.

Přepis části rozhovoru ze 14. listopadu

Spásným hlasem se jemu i ostatním pro nadcházející kritické okamžiky stává Monika Radimerská, operátorka Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.

Drama, které Monika Radimerská na dálku režírovala, trvalo 13 minut. Úctyhodných deset z nich prováděli basketbalisté podle rad operátorky oživovací pokusy. A byli úspěšní. Pět dní po kolapsu lékaři dvaaosmdesátiletého muže probudili z umělého spánku a dokonce komunikoval.

„V tak vysokém věku je spíše výjimkou se takto rychle dostat z nejhoršího, a to bez následků,“ říká Petra Bakurová, mluvčí krajské záchranky.

Šťastní zachránci neopomněli operátorce poděkovat. „Osobně si myslím, že největší dík patří těm duchapřítomným lidičkám, kteří byli přímo na místě. Kdyby nezačali hned s první pomocí, tak by byla snaha moje i posádek zřejmě marná,“ skromně podotýká hlavní hrdinka a režisérka dramatu Monika Radimerská.

U záchranky pracuje šest let. „Každý den posloucháte vystresované lidi, kteří prožívají bolest a neštěstí. Je ale také pravda, že se nic nevyrovná pocitu, když víte, že jste pomohli zachránit život, že ta vaše snaha nebyla zbytečná,“ dodává zkušená operátorka.