Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Záchranáři z Česka a Saska ošetří pacienty bez ohledu na hranice

  • 3
Krušné hory jdou příkladem celé republice. V česko-saském příhraničí jako první podepsali dohodu o mezinárodní spolupráci zdravotnických záchranářů, která smazala hranice mezi oběma zeměmi.

Pacienta bez rozdílu národnosti a bez toho, na které straně hranice stojí, naloží do sanitky ti záchranáři, kteří jsou zrovna nejblíž. Tuto možnost dostanou už v nadcházející lyžařské sezoně.

To vše je výsledkem desetiletého jednání a snažení zdravotnických záchranářů i politiků z Česka i Německa, které ve středu vyvrcholilo podpisem smlouvy mezi Karlovarským, Ústeckým a Libereckým krajem a Svobodným státem Sasko. Na základě nové a v České republice první smlouvy tohoto druhu mohou české sanitky oficiálně zasahovat v Německu a naopak.

„Je to poslední nutný krok k zajištění bezpečnosti lidí na obou stranách hranice,“ shrnul význam česko saské dohody Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

„Rychle se rozvíjející cestovní ruch s sebou nese i negativa v podobě nejrůznějších zranění. A právě proto je tato dohoda tak důležitá,“ konstatoval Martin Havel, hejtman Karlovarského kraje.

Tvůrci mezinárodní dohody si museli poradit s řadou zádrhelů. „Zdravotní systémy Česka a Německa jsou rozdílné. Jiné jsou například úhrady, vykazování zdravotní péče či samotný systém organizace záchranných služeb. Jsem ale přesvědčená, že jsme tato úskalí překonali a že systém bude v okamžiku, kdy jde o život, fungovat,“ nastínila některé z problémů Lenka Teska Arnoštová, náměstkyně ministra zdravotnictví pro legislativu a právo.

„Podpisem smlouvy dáváme najevo, že hranice mezi oběma státy sice existují, ale jenom na papíře. Lidé tak mohou mít jistotu, že když budou potřebovat, vždy se včas dočkají pomoci,“ zhodnotil smlouvu Markus Ulbig, ministr vnitra Svobodného státu Sasko.

Karlovarský kraj má vedle Saska hranici i s Bavorskem. I s tímto německým regionem se chystá podpis obdobné smlouvy. „Připravujeme ji. Podepsaná by měla být snad v příštím roce,“ naznačil další mezinárodní spolupráci Martin Havel.

„Smlouva mezi českými regiony a Bavorskem bude jedním z důležitých bodů jednání českého ministra zdravotnictví s jeho německým protějškem, které se uskuteční už 10. prosince,“ doplnila hejtmana náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Česko-saská dohoda mohla vzniknout jen díky tomu, že zástupci České republiky podepsali v roce 2013 rámcovou smlouvu s Německem. Obdobný dokument se má podle Arnoštové v prosinci podepsat i s rakouskou vládou. Další dohody o spolupráci v příhraničních regionech na sebe nenechají dlouho čekat.

Detaily ještě doladíme, říká šéf záchranky

Smlouva mezi českými regiony a Saskem je sice podepsaná, do praxe ji ale budou uvádět sami zdravotničtí záchranáři. Ti se podle Romana Sýkory, ředitele Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, sejdou 30. listopadu.

Co pro vás smlouva znamená v současné době?
Uvolnění rukou. Můžeme zasáhnout v Německu, můžeme převážet pacienty přes hranice, můžeme na německé straně vozit opiáty. To samé platí pro Němce.

Jak bude spolupráce vypadat?
Naše operační střediska budou ve spojení, budeme si předávat informace. A když například Němci nebudou mít v daný okamžik k dispozici své záchranáře, vyjedou do příhraničních oblastí naši. Týká se to nejbližšího příhraničního území. Stejně tak němečtí lyžaři mohou dostat na české sjezdovce primární péči od německých zdravotníků.

Takže německá sanita vezme českého pacienta a odveze ho do nejbližší nemocnice ať už v Česku, nebo v Německu?
Vždy poskytneme to, co je nejlepší pro pacienta. On a jeho potřeby budou vždy na prvním místě.

Hrozí jazyková bariéra mezi operátory či mezi posádkami a pacienty?
Určitě nějaká bude. Na druhou stranu posílíme vědomosti členů výjezdových skupin. Na operačním středisku je to lepší. Některé operátorky mluví německy plynně. Věřím ale, že se objeví dotační tituly, které nám pomohou vylepšit jazykové vybavení našich zaměstnanců.