Obyvatelé zadlužené obce Prameny si přišli poslechnout nabídku Stanislava Kotouse.

Obyvatelé zadlužené obce Prameny si přišli poslechnout nabídku Stanislava Kotouse. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zadluženou obec Prameny chtěl spasit v roli starosty důchodce z Kadaně

  • 1
O funkci starosty v obci Prameny v Karlovarském kraji, kde se kvůli obrovské zadluženosti už dlouho nenašel nikdo, kdo by kandidoval v komunálních volbách, projevil zájem netradiční kandidát - pracující důchodce z Kadaně. Nabídl, že v obci sjedná v roli starosty pořádek. Jenže neuspěl.

"Pamatuju Prameny, kdy za něco stály. Nejsem žádný kariérista, chci jen pomoci. Chci najít lidi, kteří do zastupitelstva z nezištných důvodů půjdou. Jinak stát nechá obec být a vy budete jen živořit,“ promlouval Stanislav Kotous k asi dvaceti lidem z obce, kteří přišli na schůzce do místní restaurace. Obecní úřad byl totiž prodán v dražbě.

Zadlužené Prameny se můžou pyšnit krásnou přírodou a příjemným klidem.
Zanedbaný pomník Jana Nepomuckého symbolizuje situaci v nejzadluženější obci České republiky. Světec má uražené ruce i hlavu, okolí artefaktu je neupravené a zarostlé.
Opuštěná náves v Pramenech.
Nejzadluženější obec v ČR Prameny musela v dražbě prodat i budovu obecního...

Vesnici už dlouho jen v tom nejnutnějším režimu řídí úředník z ministerstva vnitra.

Kotous měl představu, že si v Pramenech formálně zřídí trvalé bydliště, aby tu mohl kandidovat. Netrval na tom, že chce starostovat.

Stanislav Kotous

Stanislav Kotous se chtěl stát starostou obce Prameny.

Pracující důchodce, který 40 let žil v Sokolově.
Do roku 1992 pracoval na radnici v Sokolově a ve státní správě a samosprávě se prý vyzná.
Teď sedmým rokem správcuje v kadaňském bytovém a komerčním centru.

"Ale jsem ochoten se funkce ujmout a jít do toho s lidmi bez postranních úmyslů. Musí tady být člověk, který by za obec jednal a umazával dluhy. Všechno je tu rozbité, prodané, v exekuci," říkal.

Chvilku to vypadalo, že místní přesvědčí. Stačilo však několik otázek a připomínek z publika od Aleše Ditterta a vše bylo jinak.

"Na obci nám záleží, ale potřebujeme začít od nuly a ne se závazkem na tři generace," prohlásil Dittert.

I jiní se pak nechali slyšet, že nemají zapotřebí dělat si starosti kvůli dluhům, které nezavinili. "Je to vina a nepořádek kontrolních orgánů z okresu a kraje," ozval se první diskutující. "Skoro nic nás netlačí, chápete?" ozval se další hlas.

Vše totiž v obci funguje - kanalizace, plyn, voda, odvoz odpadků, částečně veřejné osvětlení.

Jak šel čas

Zastupitelstvo v Pramenech se rozpadlo v roce 2009. Od té doby se neuskutečnily už čtvery vypsané volby, protože nikdo nekandidoval.

Dluhy obce přesahují 80 milionů Kč. Nastartoval je nepodařený projekt stáčírny minerálních vod.

Při dražbách obec přišla o veškeré budovy, zbývá už jen část pozemků. A i na ty je uvalena exekuce, stejně jako na obecní účet.

Prameny řídí pověřený správce s omezenou pravomocí.

"A rozvoj obce stejně řešit nemůžeme. Jakékoliv peníze, které přijdou, spadnou do bezedné studny," doplnil Aleš Dittert. Ten vidí jedinou šanci, jak vytáhnout Prameny z pasti. Když poslanci přijmou zákon, aby obce mohly zbankrotovat a zbavit se tak dluhů.

Zákon o bankrotu obcí připravuje ministerstvo financí a vnitra. "Nyní budeme vyhodnocovat připomínky," uvedl mluvčí resortu financí Radek Ležatka.

Prameny mají roční příjem zhruba dva miliony korun, milion spotřebují na základní chod. Domy jsou prodané, pozemků není více než jen za několik málo milionů korun. Dluh 80 milionů by ves tímto tempem umořovala desítky let.