Malé brigádnice pomáhaly na zahrádce Marie Tumpachové v čankovské kolonii.

Malé brigádnice pomáhaly na zahrádce Marie Tumpachové v čankovské kolonii. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Radnice slíbila plot i elektřinu. Zahrádkáři z toho nemají nic

  • 4
Zahrádkářská kolonie v karlovarské části Čankov se potýká s řadou problémů. Ty největší způsobili politici, kteří dosud nedodrželi své sliby. Nájemci zahrad si tak nemohou posvítit, a plot si radši udělali sami.

Do Čankova se přestěhovali zahrádkáři zrušených kolonií po celém městě. „Už v době, kdy fungovala kolonie v Tuhnicích a my věděli, že se bude rušit, jsme chodili na radnici. Usilovali jsme o získání pozemků, kde bychom měli jistotu, že nám zahrádky nezruší,“ vysvětlil okolnosti vzniku čankovské kolonie její předseda Jan Tumpach.

První zahrádkáři přicházeli do Čankova většinou právě z Tuhnic, kde museli uvolnit místo KV Areně a bazénu. „Jenomže to byli vesměs starší lidé, kteří když viděli, že budou muset začínat od nuly, rozmysleli si to. Za dva roky se osazenstvo kolonie změnilo vesměs na mladé rodiny s dětmi,“ uvedl Tumpach.

Už na samotném začátku existence kolonie v roce 2013 se nájemci pozemků dočkali slibů od vedení města. „Mluvilo se o tom, že součástí projektu bude rozvod elektřiny, vody i budování vnitřního oplocení areálu podél cest. Ani jedno z toho není, respektive vodu jsme si udělali sami. A začali jsme budovat i vnitřní oplocení,“ shrnul současný stav v kolonii její předseda.

Zahrádkáři se pochopitelně pídili, proč radnice sliby nedodržela. Odpověď přišla vzápětí. „Město šetřilo, kde se dalo, takže udělalo jen to nejnutnější,“ vysvětlil Tumpach.

Změnou k lepšímu mohla být částka kolem 400 tisíc korun, kterou se podařilo protlačit do rozpočtu na rok 2014. Za tu by zahrádkáři elektřinu mohli udělat. „Ale nakonec jsme peníze kvůli úsporným krokům nedostali. To pro nás byla další rána, protože jsme lidem už slibovali, že nám město pomůže,“ posteskl si Jan Tumpach.

Nyní se na radnici znovu obrátili se žádostí o pomoc. Podle Michala Riška, náměstka pro majetek, je nejdříve nutné zjistit, kdo zahrádkářům slib dal. Podobným situacím chce do budoucna předcházet.

Zavedení elektřiny je pro zahrádkáře zásadní

„V rámci územního plánu bychom mohli vytipovat několik lokalit ve městě s tím, že by se zahrádky mohly jejich uživatelům odprodat podobným způsobem, jak je tomu u bytových družstev,“ naznačil náměstek. Zahrádkáři by tak měli jistotu, že nebudou léta kultivovat pozemky, o které nakonec ve veřejném zájmu přijdou.

„Zavedení elektřiny je pro nás ale v tuto chvíli zásadní věcí. Byli bychom rádi, kdyby nám byl náměstek Riško nakloněn,“ reagoval Jan Tumpach.

V kolonii v Čankově je 53 zahrádek. V současné době jsou všechny trvale obsazené. „Občas se ale stane, že si to některý z uživatelů rozmyslí. V takovém případě máme náhradníky, těch je nyní asi sedm,“ upřesnil předseda.

Podle jeho zkušeností si zahrádkaření rozmyslí většinou ten, kdo ještě nezačal na pozemku pracovat. „Je to hodně o penězích. Když si představí, kolik by jich museli investovat jenom proto, aby si měli kam dát nářadí, couvnou. A právě pro takové případy máme seznam náhradníků,“ dodal předseda čankovské organizace Českého zahrádkářského svazu.