Milan Trnka, ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád, na ochozu v

Milan Trnka, ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád, na ochozu v hale karlovarského Vřídla. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovy Vary hledají záložní vrt pro Vřídlo. Kdyby ty staré dosloužily

  • 3
Karlovy Vary hledají náhradní vrt pro svůj nejznámější pramen - Vřídlo. Jen pro jistotu, kdyby stávající čtyři vrty přestaly fungovat. Pátý vrt lázně naplánovaly v okolí domu Atlantic na Tržišti. Zaplatí za něj 3 až 5 milionů korun.

Téměř jedna miliarda litrů léčivé termominerální vody proteče ročně karlovarskou Vřídelní kolonádou. Po statisíce let vynáší horká voda z nitra země na povrch 17 tun minerálních látek za den.

Aby světoznámé lázně fungovaly i v budoucnosti, hydrogeologové se druhým rokem poohlížejí po náhradním jímání nejznámějšího karlovarského pramene, Vřídla. Vrtat se začne nákladem 3 až 5 milionů korun příští rok.

"Je to jen pro jistotu, kdyby totiž čtyři původní, přes tři desítky staré průzkumné vřídelní vrty přestaly fungovat. Každý malý pramen v Karlových Varech má nejen vrt, z kterého teče, ale i vrt záložní. Proto i na samotném Vřídle chceme mít náhradní řešení, kdyby nějakým způsobem začalo odcházet. Nic není věčné, takže i staré vrty mohou havarovat," řekl ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka.

Dnes je jeden vrt hlavní a další tři slouží pro balneoprovozy

Samotné Vřídlo tryská z jednoho vrtu, soustava zbývajících tří slouží pro dodávku termální vody pro lázeňské provozy. Někdy si lidé mylně myslí, že je Vřídlo poháněné nějakou geniální pumpou. Jak Milan Trnka říká, není tomu tak, protože vrt je přímo napojený na výstřik Vřídla.

Pátý vrt je naplánovaný v okolí domu Atlantic na Tržišti. Proč právě v tomto prostoru? V šikmé hloubce 50,9 metru zde v květnu 1980 začalo z klíčového vrtu o průměru 112 milimetrů tryskat více vody, než dosud dávaly všechny karlovarské prameny.

"Ukázalo se tehdy, že je rozumné v tomto území vrtat. Specialisté prověřili základní hodnoty pramene a zakryli jej obdélníkovým sarkofágem z betonu, aby neklesl tlak v ostatních pramenech. Stále totiž pokládáme za rozumnější mít více vrtů méně vydatných, než jeden supervydatný," vysvětlil Milan Trnka.

Připouští, že vrt nemusí vyjít, protože pod zem nikdo nevidí. Pak by přišly na řadu další pokusy.

Prameny se musejí kontrolovat, mohly by se zanést

Letos chce mít město hotové přípravné práce. Rozpočet na ně počítá s částkou 300 tisíc korun.

"Nejenom Vřídlo, ale i ostatní prameny jsou pro Karlovy Vary zásadní. Proto je důležité si jejich vývěry hlídat a občas je zkontrolovat. Vždyť právě kvůli léčivým pramenům Karlovy Vary vznikly," řekl náměstek primátora Jiří Klsák.

Připomenul, že v minulosti byly divoké vývěry příčinou přírodních katastrof, při kterých vybuchlo Vřídlo. "Vrty se postupně zanášejí usazeninami z přírodní vody. Když se preventivně neošetří, může dojít k ucpání a k výbuchu."

Na prevenci při rekonstrukci a doplnění těsnění řečiště řeky Teplé je počítáno s pěti miliony korun. Cílem je zabránit divokým průvalům vody. Při jednom z nich, v roce 1809, byla přilehlá budova lázní zcela zničena.