Nevábné zapáchající jezírko v parku Malé Versailles v Karlových Varech

Nevábné zapáchající jezírko v parku Malé Versailles v Karlových Varech | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zapáchající jezírko je ostudou Karlových Varů. Nápravě brání ropuchy

  • 4
Jezírko v parku Malé Versailles je ostudou jinak honosné lázeňské části Karlových Varů. Z dominanty parku, kam chodíval i Goethe, se stal zapáchající žabinec, kde se válí pneumatiky, rozbité dětské boby a spousta jiných vyhozených věcí.

Paradoxem je, že jezírko slouží již řadu let jako biotop pro ropuchu obecnou, zvláště chráněný druh živočicha, a skokana hnědého. Právě tady se tito živočichové rozmnožují, což komplikuje rekonstrukci jezírka.

"V první polovině července, po skončení svého vývoje, opouští žáby většinou hromadně prostředí, kde se narodili," vysvětluje Vladimír Krůta z odboru životního prostředí.

Nevábné zapáchající jezírko v parku Malé Versailles v Karlových Varech

To, že jezírko slouží jako místo žabí lásky, ví jen málokdo. Snad jen obyvatelé nedaleké Křižíkovy ulice. Ti jsou především naštvaní, jak jezírko vypadá. Nicméně zdůrazňují, že když Malé Versailles slouží k množení obojživelníků, je obzvlášť hrozné, že je v tak bídném stavu. A ani zaměstnanci blízké restaurace nemají ze stavu vodní plochy radost.

"Nejen, že voda zapáchá, ale kromě žab se tady množí i komáři. Ti otravují naše hosty v podvečerních hodinách. Město slíbilo, že letos na jaře konečně situaci napraví, ale opět se nic nestalo," stěžuje si zaměstnanec restaurace Jakub Šlemr.

Město by se o to mělo víc starat, hlavně to vyčistit. Vůbec se to tady neudržuje," přidává se Erik Navrátil.

A co na kritiku magistrát?

"Na jaře mělo skutečně dojít k opravě výpustního zařízení, které je v současné době nefunkční, nicméně po zásahu Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, jehož součástí jezírko je, byl termín opravy posunut," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

 Nový termín zatím není jasný. Zjevně vyplyne z toho, jak se podaří sladit potřeby žab a lidí.

Aby k opravě mohlo dojít, muselo by dojít k úplnému vypuštění vody, a tím by populace žab uhynula. To se samozřejmě ochráncům přírody nelíbilo. Zároveň chce město začít projektovat odbahnění jezírka a úpravy břehů, na které se pokusí získat dotaci ze státního fondu životního prostředí a snad i zařadit tuto akci do rozpočtu na příští rok.