Například Chodov na Sokolovsku dostavěl z půjčky sportovní halu za 88 milionů korun a s napětím čeká, jestli 85 procent nákladů Evropa zpětně uhradí. Úvěr ve výši 50 milionů musí město splatit do konce roku.

Například Chodov na Sokolovsku dostavěl z půjčky sportovní halu za 88 milionů korun a s napětím čeká, jestli 85 procent nákladů Evropa zpětně uhradí. Úvěr ve výši 50 milionů musí město splatit do konce roku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Města se bojí, že přijdou o dotace. V sázce jsou dvě a půl miliardy

  • 5
Zhruba 2,5 miliardy korun zřejmě budou muset vracet kraje nebo stát do Bruselu kvůli chybám, které se staly při rozdělování evropských dotací v regionálním operačním programu Severozápad. To se dotkne i řady měst, která s příslibem dotace investovala do svých projektů. Teď neví, zda peníze dostanou.

Z ROP Severozápad plynuly unijní peníze pro Karlovarský a Ústecký kraj. Návrh, aby se do Bruselu vrátilo 2,5 miliardy korun, vyplývá ze zprávy auditorů, kteří pro Evropskou komisi zpětně kontrolovali, jak se vybírali zdejší příjemci dotací.

"Auditoři tvrdí, že systém nepracoval dobře a chyb je více. A že je třeba upravit způsob hodnocení projektů i výběr hodnotitelů. To jsme změnili," řekl Jakub Pánik, místopředseda Regionální rady soudržnosti Severozápad a krajský zastupitel za ČSSD.

Jako nápravné opatření bylo například zrušeno třetí kolo výběru, v němž na konci celého procesu posuzování žádostí o dotace rozhodovali politici.

Pánik se diví, proč Evropská komise nepřišla s výtkami už před pěti lety, kdy se dotační program rozbíhal. To by sankce byla mnohem nižší než teď, kdy jsou dotace za 11 miliard korun přiklepnuty nebo proplaceny a půlka z nich je schválena Bruselem.

Je to nespravedlivé, říkají zástupci měst

Proplácení již schválených dotací je kvůli pochybnostem několik měsíců zastaveno. To představuje vážný problém pro desítky měst, obcí a podnikatelů.

Například Chodov na Sokolovsku dostavěl z půjčky sportovní halu za 88 milionů korun a s napětím čeká, jestli 85 procent nákladů Evropa zpětně uhradí. Úvěr ve výši 50 milionů musí město splatit do konce roku.

"Stále věřím, že peníze dostaneme. I když je možné, že dotace bude kvůli zjištěným nedostatkům krácena. Bylo by to ale vůči nám nespravedlivé, protože my jsme se ničím neprovinili," uvedl starosta Chodova Josef Hora.

Krajští politici se hájí tím, že české zákony při výběru projektů a dodavatelů staveb neporušili. A že postupovali v souladu s verdikty antimonopolního úřadu.

 "Ministerstvo financí jako jediný orgán, který může nastavovat kontrolní pravidla, mělo říct, že Evropská komise nemusí při auditu postupovat podle českého práva," řekl Pánik.

Resort financí do konce září pošle do Bruselu odpověď na výtky evropských auditorů. Regionální politici se budou snažit do zprávy prosadit důvody, proč by sankce měla být nižší. Pokud ale zůstane taková, jak je navržena, zřejmě se rozhoří další spor o to, kdo ji zaplatí.

Oba kraje to totiž odmítají a tvrdí, že odpovědné je ministerstvo. "Za jakékoliv chyby v dotačních programech odpovídá stát a státní rozpočet. Ministerstvo je jediným orgánem, se kterým Evropská komise mluví. Konzultovali jsme to se dvěma právními kancelářemi a obě potvrdily, že kdyby na soudní spor krajů s ministerstvem financí došlo, tak by kraje uspěly," je přesvědčen Jakub Pánik.

Mluvčí resortu financí Ondřej Jakob zareagoval na slova politiků z regionu velmi ostře. "Trapně se snaží smýt ze sebe vinu. Sedí v orgánech, které nesou odpovědnost za výběr a kontrolu projektů. Jejich argumenty jsou arogancí nepoctivých," sdělil Jakob.

Konečný verdikt Evropské komise pro dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji se očekává v říjnu nebo v listopadu.