Vodní záchranní služba na Jesenické přehradě u Chebu.

Vodní záchranní služba na Jesenické přehradě u Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vodní záchranáři na Jesenici se teď sami topí v potížích, nemají zázemí

  • 1
Záchranáři na přehradní nádrži Jesenice nedaleko Chebu se chtějí usídlit u koupaliště Dřenice, kde po letech konečně získali pozemek. Zdárný začátek nové sezony ale ohrožuje chybějící zázemí. Zatím nemají kde složit hlavu ani kam dát materiál.

Více než dvě desítky let pomáhají vodní záchranáři lidem, kteří se v chladných vlnách nádrže Jesenice octli na hranici mezi životem a smrtí. Teď však potřebují pomoc oni sami. Zůstali bez zázemí. Pokud nebudou mít základnu, hrozí, že v krajním případě vodní záchranná služba na Jesenici zanikne.

„Bez zázemí nemůžeme držet služby. To se prostě ze stanu dělat nedá,“ řekl předseda Vodní záchranné služby Karlovy Vary – Jesenice Martin Schmied. „Musíme mít někde uskladněné záchranářské potřeby, nezbytná je ošetřovna, kde by bylo možné deponovat zdravotnický materiál a v případě potřeby uložit a ošetřit zraněné. Naši lidé musí mít prostor, kde se budou moci převléknout, vyspat se nebo si ohřát jídlo.“

Vše přitom ještě před několika týdny vypadalo nadějně. Záchranářům, kteří přes dva roky hledali místo pro novou základnu, dalo město Cheb k dispozici volnou plochu v těsném sousedství městského koupaliště Dřenice.

„Nájemní smlouvu s vodními záchranáři uzavřelo město na dobu neurčitou,“ potvrdila mluvčí města Simona Liptáková. Chebští jim navíc poskytli ze svého grantového systému příspěvek na činnost ve výši 35 tisíc korun.

Pozemek má přímý vstup do vody a je možné jej napojit na elektřinu, umožňuje bezproblémový příjezd sanitních vozů a na sousedním parkovišti je prostor pro případné přistání vrtulníku.

Počáteční nadšení z pozemku ale záchranářům brzy zkalila další starost. Nedaří se jim vybudovat zázemí, aby se startem sezony mohli začít pracovat.

„Máme připravené čtyři stavební buňky. Zajistili jsme jeřáb, který je usadí na místo. Ale nejprve je třeba srovnat pozemek do roviny a z betonových panelů udělat základ, na který bude možné buňky položit. Už čtyři stavební firmy mi to slíbily, a nakonec z toho nikdy nic nebylo,“ postěžoval si Schmied.

„Nevěřil jsem, že to bude takový problém,“ dodává. Přes dosavadní špatné zkušenosti však doufá, že se nakonec službu spustit podaří. „Plán je takový, že na Jesenici budou celé léto sloužit dvoučlenné hlídky,“ nastínil Schmied vizi zajištění bezpečnosti na přehradní nádrži.

Rychlá pomoc je na Jesenici zapotřebí

Vodní záchranáři jsou součástí Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje. Vyjíždějí do akce hned, jakmile dostanou zprávu z dispečinku. Je to výhodné zejména u vody, kdy jde o minuty.

„Tím, že sloužíme na místě a máme čluny na vodě, jsme schopni zasáhnout okamžitě. Než se k člověku uprostřed Jesenice dostanou hasiči z Chebu, mohlo by být pozdě,“ uvedl Schmied.

Záchranáři tak mnohokrát pomáhali vyčerpaným plavcům nebo nezkušeným surfařům, které vítr nahnal k hrázi. Lovili potopené plachetnice, volali je rybáři v nouzi.

„Spolupracujeme s hasiči. Jesenici známe dobře. Víme, kde můžeme čekat nástrahy. Vodní plocha je to rozlehlá a je třeba vědět, že uprostřed často fouká jiný vítr a jsou tam i jiné vlny než na krajích. V chladné vodě člověku rychle docházejí síly a vyčerpaný plavec nebo surfař se pak ke břehu nedostane,“ vysvětlil.

Vodní záchranná služba měla až do roku 2013 základnu v areálu bývalého hotelu Ronak. Ten je ale zavřený a chátrá. A tak záchranáři drželi pohotovost na chatách svých členů. To ale dlouhodobě nebylo možné.

Jak ukazují statistiky, na Jesenici záchranáři patří. Za dvacet let služby vytáhli z vody více než desítku dětí. „A dvakrát tolik dospělých. Většinu z nich jsme museli rozdýchávat,“ vzpomíná zakladatel místní skupiny vodních záchranářů Vladimír Král.

„Pamatuju si, když jsme z přehrady lovili dva malé kluky. Nafoukli si matraci a vydali se na druhou stranu. A uprostřed jim najednou lehátko prasklo. Dojeli jsme k nim včas, ale chybělo málo a mohlo být zle.“

Ne vždy jsou to ale vzpomínky veselé. Vodní záchranáři se v kraji účastnili také pátrání po utonulých. Našli jich šest.