Bývalá kasárna na Zlatém vrchu v Chebu chce město proměnit v bytovou zónu.

Bývalá kasárna na Zlatém vrchu v Chebu chce město proměnit v bytovou zónu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kasárna zmizí z mapy Chebu, Zlatý vrch zasypou nové domky

  • 2
Opuštěný a chátrající areál bývalých kasáren na kraji Chebu zatím dělá městu spíš ostudu. Čeká ho ovšem demolice a přeměna v atraktivní lokalitu s rodinnými a bytovými domy. Jak bude vypadat? Napovědět by měla architektonická soutěž.

Její uspořádání už posvětili chebští zastupitelé. "Soutěž bude mít dvě kola. V prvním architekti navrhnou urbanistické řešení. To pak zhodnotí komise, v níž budou nejen zástupci města, ale i zástupci české komory architektů," řekl chebský místostarosta Tomáš Linda.

Do finále postoupí čtyři nejlepší práce, které čeká rozpracování do architektonické studie. Motivací pro předkladatele bude půlmilionová odměna.

Místo armádních budov, pro které nemá město využití, by měly vyrůst podle Lindy především rodinné domky. Nevyloučil ani větší zástavbu, například bytové domy.

"Pochopitelně tam mohou být kromě domků i obchody nebo restaurace," doplnil starosta Chebu Pavel Vanoušek.

"Lidé mají o bydlení zájem. Vyloženě čekají na tuto oblast, která je jednou z nejatraktivnějších v celém městě. V blízkosti přírody i relaxační zóny," uvedl Tomáš Linda.

Poloha je výhodná i tím, že kasárna leží na jižním svahu, nedaleko jsou nákupní střediska, svou roli hraje i pěkný výhled na historický střed města.

"Podmínkou je, aby lidé ve městě neměli problém sehnat práci. Proto chceme dál rozvíjet průmyslový park," podotkl místostarosta Linda.

"Urbanisticko architektonická soutěž na využití bývalých kasáren a přilehlých pozemků vychází z připravovaného územního plánu. Ten po veřejném projednání předložíme zastupitelům," uvedl místostarosta Linda, podle nějž jsou samotná kasárna jen asi desetinou území, které by se mělo výrazně změnit.

Lokalita se rozprostírá od bývalého vojenského areálu přes Špitálský vrch až k přehradě Skalka.

Problémem však zřejmě budou peníze. Nejen na novou zástavbu, ale i na zbourání nevyužitých budov. A také na nezbytné vybudování příjezdové komunikace.

Bez partnera to nepůjde

"Budeme se snažit najít strategického partnera. Je těžko představitelné, že by zástavbu tak rozsáhlého území financovalo město z vlastních prostředků," uvedl před časem místostarosta Tomáš Linda. Bývalá kasárna město získalo od ministerstva obrany v roce 2002.

"V části areálu dosud působí pouze Diecézní charita Plzeň, provozovatel útočiště pro osoby bez domova," připomněla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Kasárna sice město získalo bezplatně, smlouva ale po dobu deseti let neumožňovala areál komerčně využívat. Omezení však letos vypršelo.