Jana Vildumetzová, lídryně hnutí ANO.

Jana Vildumetzová, lídryně hnutí ANO. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Krajskou politiku bude po volbách určovat mnohem víc žen

  • 2
Nejvíce žen v historii bude mít po letošních volbách karlovarské krajské zastupitelstvo. Přivítá jich třináct, což je bezmála třetina. V předchozím volebním období jich bylo původně sedm, nakonec už jen šest.

Před dvěma lety z kraje do Prahy odešla Jana Vildumetzová, někdejší zastupitelka za ODS. V křesle ji vystřídal kolega Jiří Červenka. Nyní se ale Vildumetzová vrací, a to jako kandidátka na hejtmanku za hnutí ANO. Posbíralo 13 křesel a vysílá do zastupitelstva nejvyšší počet žen - šest.

Podle Vildumetzové je dámská třináctka velmi pozitivní zprávou. Mezi političkami a politiky vnímá určité rozdíly. „Ženy mají například větší sociální a estetické cítění,“ zmínila.

Sociální demokraté, kteří jsou druhou nejsilnější stranou, mají na počet žen kvóty. Ačkoli pět mandátů ztratili, ani o jednu ze svých dvou zastupitelek nepřijdou. I nadále bude jedno křeslo patřit karlovarské poslankyni Markétě Wernerové, druhé zase chebské techničce Haně Hozmanové.

Pozadu nezůstali ani komunisté. Ač získali z původních 14 mandátů pouhých šest, polovina patří ženám. Kromě jedničky Evy Valjentové o kraji bude rozhodovat i Bohuslava Hajská a nově též starostka Dolního Žandova na Chebsku Eliška Stránská.

„Konečně se začínáme prosazovat,“ potěšilo nezávislou kandidátku na senátorku za KSČM Věru Bartůňkovou. Nyní se sice do krajského zastupitelstva neprobojovala, i nadále je ale zastupitelkou krajského města.

Ženy jsou stále aktivnější, říká starostka Bečova nad Teplou

Víkendové volby vrátily do kraje starostku Bečova nad Teplou Oľgu Halákovou, která kandidovala za STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09. I ji bezmála třetina dámského osazenstva potěšila.

„Ženy jsou stále aktivnější, vstupují do všech částí společenského života, což je určitě dobře,“ uvedla.

Ženy podle ní do politiky patří, protože jsou v určitých oblastech vnímavější a citlivější.

„Nakonec by to mohlo být i padesát na padesát, abychom byly víc slyšet. Máme na to právo a myslím, že si to i zasloužíme,“ zhodnotila.

Od doby, kdy v roce 2000 vznikly kraje, fungovala celkem čtyři zastupitelstva. V tom prvním bylo nejvíce šest žen, ve druhém devět a ve třetím šest.