Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Žluté týdny

Předfestivalové Karlovy Vary řeší problém. Městem se šíří žloutenka

  • 4
Na infekčním oddělení karlovarské nemocnice leží patnáct pacientů s virovou hepatitidou typu A. Žloutenka, která se na Karlovarsko dostala z Chebu, přišla v tu nejnevhodnější dobu. Za necelý měsíc totiž začíná Mezinárodní filmový festival.

Filmová přehlídka do lázeňského města každoročně přivede tisíce jak tuzemských, tak zahraničních turistů.

„Primátora Karlových Varů jsme už se situací seznámili v pátek,“ uvedla Jiřina Vaňová, vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Karlovy Vary.

„Jsme předběžně domluveni s hygieniky, že pokud to bude situace vyžadovat, zkontaktujeme organizační štáb filmového festivalu,“ reagoval na výskyt onemocnění primátor Petr Kulhánek. Osobně ale doufá, že nákaza nebude během necelého měsíce, který do začátku festivalu zbývá, eskalovat.

„V Karlovarském kraji je od září loňského roku zaznamenán výskyt onemocnění virovou hepatitidou A. Ministerstvo zdravotnictví je o vývoji epidemiologické situace a o přijímaných opatřeních průběžně informováno. V této chvíli není nutné podnikat jakékoliv mimořádné kroky,“ konstatovala Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví a dodala, že situace v tuto chvíli neohrožuje návštěvníky nadcházejícího MFF Karlovy Vary

Hygienici mají v současné době nejvíce práce s vyhledáváním osob, které přišly s nemocnými do styku. Těm nařizují takzvaný lékařský dohled. „To znamená, že se musí podrobit sledování zdravotního stavu. Pokud se objeví příznaky nemoci, musí neprodleně kontaktovat lékaře,“ vysvětlila hygienička.

Ruku v ruce s těmito opatřeními jde pro lidi pod lékařským dohledem i zákaz účasti na hromadných akcích. V případech, že člověk, který přišel do styku s nemocným, pracuje například v potravinářských provozech, nařizují hygienici zvýšený zdravotnický dozor. „Tím zamezíme možnosti kontaminace potravin či stravy,“ doplnila Martina Prokopová, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Jedním z ohnisek nákazy v Karlových Varech bylo nízkoprahové zařízení Armády spásy v Nádražní ulici. „Zaznamenali jsme zde celkem tři případy žloutenky,“ potvrdil Martin Roušal, ředitel karlovarské pobočky Armády spásy. „Nebyli to naši pravidelní klienti,“ doplnil.

Už tak dost striktní hygienická pravidla na ubytovně pracovníci Armády spásy ještě zpřísnili, poté co se zde vyskytla nákaza. Vedle toho, že několikrát denně omývají nejexponovanější místa zařízení desinfekčními prostředky, dostane každý klient speciální desinfekční gel používaný ve zdravotnictví.

Přísná opatření ve školách i na veřejných místech

Současný nárůst počtu onemocnění žloutenkou typu A má souvislost s nedávnou epidemií na Chebsku, které dali hygienici jméno Klášter. Nákaza se totiž začala šířit z areálu bývalého kláštera klarisek, který obývali bezdomovci.

Zvýšený výskyt žloutenky v Chebu si vyžádal řadu opatření. Na doporučení hygieniků obchodní domy dočasně uzavřely veřejně přístupné toalety, na školách panoval zvýšený dozor odborníků na virová onemocnění. Epidemie žloutenky vyvolala také diskuse o demolici některých objektů, které se staly zázemím pro lidi bez domova.

„O případném nebezpečí jsme informovali i ředitele základních škol. Pedagogové budou apelovat na děti, aby důkladně dbaly na osobní hygienu. Strážníci městské policie pak dostali příkaz věnovat zvýšenou pozornost osobám bez domova,“ okomentoval opatření v Karlových Varech jejich primátor Petr Kulhánek.

„Strážníci ale musejí být v kontaktu s bezdomovci obezřetní, protože ačkoliv jsou očkovaní proti žloutence typu A i B, nebezpečí hrozí,“ podotkl Marcel Vlasák, velitel městské policie.