Thermia-Bau od vyhlášení úpadku v roce 2013 získala jen několik málo menších zakázek. (Ilustrační snímek)

Thermia-Bau od vyhlášení úpadku v roce 2013 získala jen několik málo menších zakázek. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Známá karlovarská stavební firma Thermia-Bau kvůli dluhu nadobro končí

  • 0
Předlužená karlovarská Thermia-Bau, jedna z největších stavebních firem v kraji, definitivně končí. Vzdala pokus o svou záchranu formou reorganizace. Prokurista a spolumajitel Petr Vorel požádal v insolvenčním řízení soud, aby už ukončil trápení společnosti a poslal ji do konkursu.

Soud mu vyhověl a následovat bude prodej majetku firmy. Desítky věřitelů, kterým Thermia-Bau dluží celkem 130 milionů korun, tak dostanou zpět zřejmě jen zlomek svých pohledávek, nebo vůbec nic.

Krátce před vyhlášením úpadku prokurista Petr Vorel spoluzaložil novou stavební firmu Bauing KV a získal s ní letos například zakázku za 20 milionů od města Mariánské Lázně na rekonstrukci nevyužité budovy obchodní akademie.

„Kdyby Thermia pokračovala, bylo by to dobré, vydělávala by. Z konkurzu asi nic mít nebudeme. Těžko říct,“ odhadl ekonomický ředitel firmy Kimbau Bohumil Nesvačil. Kimbau je členem věřitelského výboru a marně čeká, že jí Thermia-Bau vrátí 1,7 milionu korun.

Hůř je na tom Baustav, jemuž Thermia-Bau dluží 14 milionů. „Každý ať podniká, jak uzná za vhodné, ale ať se chová v obchodě korektně. Thermia-Bau se korektně nezachovala a dost nás poškodila,“ uvedl ředitel Baustavu Petr Novák.

Od pokusu o reorganizaci si nic nesliboval, prý byla vedena jen snahou Thermie dokončit v Karlových Varech zakázku na hotelu Prezident.

Podobně je na tom Kartex, který pro Thermii pracoval na opravě Becherovy vily. Nedostal zpět pozastávku ve výši 87 tisíc korun. „O zádržné jsme přišli u různých staveb už vícekrát. Skoro se dá říct, že s tím i počítáme a o to si navyšujeme cenu,“ řekl jednatel Kartexu Aleš Veselý.

Thermii-Bau opustili klíčoví zaměstnanci

Prokurista Thermie-Bau Vorel v dopisu zaslaném soudci vysvětlil, proč reorganizaci nezvládne. Postěžoval si, že firmu potopila vysoce prodělečná zakázka na stavbu balneo provozu v Grandhotelu Pupp a také prohraný soudní spor s městem Františkovy Lázně.

Za další důvod definitivního krachu prokurista označil zákaz ucházet se o veřejné zakázky, když firma právě prochází insolvenčním řízením. Odešli z ní i klíčoví zaměstnanci, kteří už neviděli v Thermii-Bau svou budoucnost.

Thermia-Bau od vyhlášení úpadku v roce 2013 získala jen několik málo menších zakázek. S nálepkou společnosti v úpadku narážela hlavně na nedůvěru zákazníků.

Navíc patří do skupiny stavebních firem (kolem podnikatele a sociálního demokrata Tomáše Zuckermanna), o nichž je známo, že jsou v problémech. Jde o Tekaz, Prefu-Beton a Západní Stavební.

„Stav stavebnictví, konkurenční boj, obava obchodních partnerů, legislativní podmínky, chování bankovních ústavů a komplikovaná dobytnost vlastních pohledávek nedává naší společnosti šanci se ozdravit,“ napsal Vorel.