Obří sochy instalovali v botanické zahradě v Bečově pomocí jeřábu.

Obří sochy instalovali v botanické zahradě v Bečově pomocí jeřábu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Znovuzrození botanické zahrady v Bečově symbolizují obří sochy

  • 1
Kdysi největší zahrada v západních Čechách bývala chloubou Bečova, stejně jako relikviář sv. Maura. Jenže pak zarostla plevelem a náletovými stromy Po šesti letech obnovy tady osadili monumentální sochy, symbolizující příběh o znovuzrození zahrady.

"Letos se nám podařilo získat peníze na obnovu technických prvků, jako je lávka přes náhon, cesty, informační tabule a umělecká díla. Po instalaci soch přijde na řadu úprava stezek, vyplejeme zahradu pod svahem," informoval Jiří Šindelář ze sdružení Berkut, které s úpravou zpustlého devítihektarového areálu začalo v roce 2005.

Botanickou zahradu v Bečově zdobí obří sochy.
Botanickou zahradu v Bečově zdobí obří sochy.
Autor soch Václav Gatarik.

"Na šesti sochách z dubového dřeva jsem pracoval v zahradě kláštera v Teplé od června. A teď konečně vidím, jak v zahradě vzniká příběh, který jsem chtěl nabídnout přemýšlivým návštěvníkům," pochvaloval si sochař Václav Gatarik, který má ateliér poblíž Mariánských Lázní.

Botanická zahrada v Bečově

Sbírkovou okrasnou zahradu nechali vybudovat Jindřich, 5. vévoda a kníže z Beaufort-Spontin (panování v Bečově 1916-1945) a jeho žena Marie. Jejím otcem byl hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca, zakladatel průhonického parku a propagátor introdukce cizokrajných rostlin. V roce 1931 v ní rostlo 321 rostlinných druhů v 1 305 kusech. V roce 1932 bylo připraveno přibližně 10 000 kusů rostlin k prodeji. Po roce 1945, kdy museli Beaufortové opustit zemi, začala zahrada chátrat, pokus využít někdejší skleníky za socialismu ztroskotal.

U stromů se objeví jmenovky. "Dochovaly se některé původní porcelánové destičky s popisy rostlin, a tak jsme se rozhodli nechat udělat v porcelánce podobné ke stromům, které v zahradě zůstaly," doplnil Šindelář.

Zahrada už letos zůstane kvůli rozsáhlým úpravám uzavřena. Ale příští rok na jaře už budou mimo jiné vysypány cesty pískem, hotovy můstky. V plánech jsou úpravy kaskádových rybníčků, rozárium, zahrada se dočká oplocení.

Pokud se podaří získat potřebná povolení, bude příští rok napuštěn rybník. Projekt jeho obnovy počítá s ostrůvky a molem.

Příští rok propojí botanickou zahradu se zámkem v Bečově naučná šestnáctikilometrová stezka, která povede po okolí. Jak napovídá její název ‚Panoramatická‘, nabídne i pěkné vyhlídky.

Areál zahrady z třicátých let minulého století leží naproti nádraží v Bečově, odkud by v budoucnu měla po změně územního plánu vést přes řeku Teplou lávka.