Gabriela Makrlíková, úřednice odboru vnitřních věcí, v skladišti nalezených...

Gabriela Makrlíková, úřednice odboru vnitřních věcí, v skladišti nalezených věcí v suterénu karlovarského magistrátu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidé přinesli do ztrát a nálezů nožní protézu i kus auta se značkou

  • 0
Jako v detektivní kanceláři si někdy připadají pracovnice karlovarského magistrátu, které mají na starosti ztráty a nálezy. Ostatně jim to od loňska nařizuje novela občanského zákoníku.

Nový občanský zákoník přidal na bedra městských úřadů povinnost opatrovat ztracené a nalezené věci tři roky. Donedávna se jich radnice mohly zbavit už po roce. A někteří poctiví nálezci si termín hlídají.

„Podle zákona se snažíme najít majitele ztracených věcí,“ řekla pracovnice odboru vnitřních věcí Radka Kotlánová.

Jak úřednice říkají, v evidenci je i elektronická čtečka čárových kódů. Její nálezce si pečlivě sleduje, jestli se už majitel nepřihlásil. Novela totiž říká, že nalezenou věc může nálezce po třech letech získat do svého vlastnictví.

O nožní protézu nikdo nestál

V případě nalezené nožní protézy o to nikdo nestál, takže šla do likvidace. Nevyzvednuté věci, které mají nějakou hodnotu, ocení komise a nález je na prodej.

Lidé nejvíce na magistrát nosí peněženky až s tisícovkami korun, mobilní telefony a klíče. Tu a tam se najde šperk. Nejčastěji ale lidé hledají doklady. Ty však podle novely zákona do nálezů nespadají.

Denně na magistrát telefonuje až patnáct zapomnětlivců.

„Ale pozor, pokud jde třeba o nalezené občanské průkazy a cestovní pasy, nálezce je podle zákona neprodleně musí odevzdat na úřad, který je vydává, matrice či nejbližšímu útvaru policie,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Jan Kopál. Nalezené platební karty se vracejí bance, která je vydala.

Největší boom bývá na ztrátách a nálezech při mezinárodním filmovém festivalu, na který přijíždějí tisíce lidí. „Jednou nám jeden pán přivezl nádherný kočárek pro dvojčata. Než ho odevzdal, vše pečlivě vypral a vyčistil,“ uvedla Radka Kotlánová.

Kočárek si dosud nikdo nevyzvedl. Stojí vedle řady nalezených horských kol. Některá z nich jsou dětská. Jedno z kol bylo dokonce pečlivě přebalené igelitem.

Špinavé ani odhozené věci do ztrát a nálezů nepatří

Dříve byly skladové prostory v krytu civilní obrany přímo našlapané stovkami nalezených předmětů. Po novele zákoníku, platné od 1. ledna 2014, se situace rapidně zlepšila. Nálezů je tak od začátku roku zatím devět.

„Nemáme totiž za povinnost převzít věci hodně špinavé, zapáchající anebo kazící se potraviny. Případně věci vyloženě odhozené na skládkách,“ sdělila Radka Kotlánová.

Magistrát nález přijme pouze tehdy, když věc byla nalezena na území Karlových Varů, není přitom možné poznat, komu má být vrácena a nelze ji považovat za opuštěnou.

„Nejedná se například o vyhozené boty nebo odhozenou igelitovou tašku,“ uvedl mluvčí Kopál.

Příklad, který by nikdo neměl následovat, je nález z minulého týdne. Jistý muž totiž úplně vážně přitáhl na magistrát část plastové karoserie z auta včetně registrační značky. Tu úředníci sundali, ale zbytek nálezu vrátili. Šlo o část vozu, která na silnici odpadla při dopravní nehodě.

Radka Kotlánová má pro poctivé nálezce jednu radu, potvrzenou vlastní zkušeností, protože ve skladu je i spousta batohů a tašek. „Majitelé v nich často nechávají injekční stříkačky, takže pozor na ně,“ varuje úřednice.