Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná festivalové odpočítávání, do zahájení zbývá už jen jediný týden

  8:37aktualizováno  8:37
Osm dní zbývá do zahájení 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Zatímco hotel Thermal se postupně opět mění ve festivalové centrum, filmový fanoušci i karlovarští podnikatelé ve službách se pomalu připravují na týdenní zápřah. Někteří obyvatelé se však z festivalu neradují.

Hlavní logo 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary na vnější stěně velkého sálu hotelu Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na proměně hotelu Thermal ve festivalový palác pracovala ve středu stovka lidí. Malíři v prvním patře bílili stěny, tesaři připravovali venkovní pódium pro fotografy. Do konce týdne se před Thermalem objeví symbol festivalu - socha ženy s koulí, což je zvětšená verze festivalové ceny Křišťálový glóbus.

Letos ho převezme americký herec a tanečník John Travolta, které se už nemohou dočkat žákyně III. základní školy v Chodově. "Těšíme se," řekla děvčata, která ve středu procházela kolem Thermalu.

Na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech nedá dopustit vysokoškolská studentka Hana Rychlá, která se před dvěma lety přestěhovala z Karlových Varů do Brna. Festival ji pokaždé nadchl, takže se na něj pravidelně vrací. Bydlí u příbuzných nebo u kamarádů.

Motivy 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary na hotelu

Motivy 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary na hotelu Thermal.

"Během festivalu toho moc nenaspím. Každý den vstávám už v půl čtvrté, abych ve čtyři byla ve frontě před hlavní pokladnou. V tuhle dobu tam většinou bývají tak čtyři lidé. Lístky díky tomu většinou seženu bez problémů, i když už se mi párkrát stalo, že nebyly.

Festivalová kina se sice otevřou až za týden, program už má ale studentka naplánovaný. Chystá se i na několik filmů, které končí až kolem půl třetí ráno. To už asi ani nepůjde spát a rovnou si stoupne do fronty na další lístky.

Lidem vadí nepořádek a randál

Seniorka Katka Novotná si ve středu vyšla na pěší zónu u hlavní pošty naposledy.

"Až do konce festivalu mě nikdo v centru města neuvidí. Zrovna jsme se sousedkou probíraly, že festival je pro obyvatele Karlových Varů hrozný. Všude bývá nepořádek, spousta lidí a randál. Opilci chodí do parků močit a zvracet. Dejte mi s festivalem pokoj. Kdyby nebyl vůbec, stejně by se nic nestalo," řekla seniorka.

Odsoudila různé večírky a párty. "Také by se mně líbilo se na nich zadarmo najíst. Nejhorší je, když se opilé celebrity poperou a dělají pak městu ostudu," narážela seniorka na loňský incident Agáty Hanychové s fotografem (více čtěte zde).

Podnikatelé se na akci roku těší

Příliš toho při festivalu nenaspí ani karlovarský kronikář Jan Tischler. Do postele se po zpracování materiálů pro městkou kroniku dostane tak mezi půl jednou půl druhou ráno. "Pokaždé při tom fofru zhubnu," konstatoval.

Podnikatelé až na malou výjimku mají vztah k festivalu jasný.

"Těšíme se na něj, protože jde o nejlepší a největší akci za celý rok. Máme sice svoji stálou klientelu, ale v této těžké době je každý host dobrý. Festival určitě pomůže všem obchodníkům a restauratérům," uvedl majitel kavárny Café Piccolo Rostislav Váňa.

Výjimkou jsou majitelé kočárů, kterým festival kazí podnikání. Baťůžkáři a další milovníci filmu totiž o vyjížďky nestojí. A ulice bývají navíc ucpané.

Ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka připouští, že si návštěvníci nedělají starosti s dodržováním pořádku.

"Lidí je o festivalu více. Z rukou jim upadnou různé papíry, kelímky a jiné odpadky. I když je častější vyprazdňování odpadkových košů, pomůže lopatka a smetáček našich zaměstnanců," konstatoval Trnka.

Spoléhá na spolupráci s městskou policií, která posiluje službu o kolonádní hlídku. Dohlédne na bezdomovce, žebráky, zloděje barevných kovů a další lidi od 10 do 22 hodin.

Autoři:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz