Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrdina Perdedaj čelí absurditě dávek, letos by mohl dostat medaili

  19:46aktualizováno  19:46
Kosovský hrdina Gjon Perdedaj před lety nasadil vlastní život a skončil v kómatu poté, co zachránil na ulici starou ženu před lupičem. Od té doby je plně invalidní. Karlovarský úřad mu ale odebral dávky - prý je díky pomoci lidí moc bohatý. Změnit tento postoj se snaží advokát Ronald Němec.

Gjon Perdedaj po útoku částečně ochrnul. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Stále se nemohu morálně srovnat s tím, že pan Perdedaj nedostává příspěvek v hmotné nouzi," řekl Němec.

Za dobrotu na žebrotu

Obětavý zachránce v roce 2000 pracoval jako číšník v pražské restauraci. Když vynášel odpadky, zaslechl volání o pomoc.

Neváhal a před lupičem s nasazením života ochránil starou ženu. Násilník mu ale prořízl hrdlo. Od té doby nemůže mluvit a má problémy s pohybem.

V prosinci 2012 mu sice byly díky zásahu advokáta přiznány první dávky v hmotné nouzi, později však karlovarský úřad práce zahájil správní řízení o jejich odebrání, jelikož se dozvěděl, že Perdedajovi lidé věnovali peníze v humanitární sbírce.

Udělení státního vyznamenání G. Perdedajovi by bylo symbolickým důkazem, že hrdinské činy jsou v České republice patřičně ceněny.

Zdroj: Senát PČR

Lidé se totiž rozhodli, že ochrnutému hrdinovi pomohou a díky finanční sbírce mu poslali stovky tisíc korun. Za to je advokát lidem velmi vděčný a váží si jich.

Jenže na základě toho je podle českých zákonů obdarovaný příliš bohatý a další finanční pomoc nepotřebuje.

"Není problém převést tyto prostředky uměle vytvořené nadaci, čímž by měl pan Perdedaj na dávky nárok. Je to sice zákonné, ale z mého pohledu katolíka nemorální," uvedl Němec. Úkolem advokáta podle něj není spravedlnost obcházet, ale naplňovat.

Ministryně práce by to mohla změnit, zatím nereagovala

"Naplnění spravedlnosti je lidskost. Těší mne, že lidé pomáhají mému klientovi, ale to je předně úkol státu, protože platíme daně. Daně přeci platíme proto, abychom pomáhali druhým a od státu očekáváme, že až na tom budeme bídně, stát se postará o nás. Pokud to tak není, ať to stát řekne. Já daně neplatím proto, aby byly rozkradeny, ale aby pomáhaly druhým kolem mne," dodal advokát.

Problém je podle něj v tom, že stát nechal Gjona Perdedaje deset let živořit, a to i přesto, že svůj život obětoval záchraně české občanky. Roli státu pak na sebe převzali lidé, kteří nejenže mu stále posílají na transparentní účet peníze, ale také vzkazy s díky za to, co udělal.

Ronald Němec je proto stále v kontaktu s českými politiky a snaží se dosáhnout toho, aby stát absurdní situaci vyřešil. "Paní ministryně práce a sociálních věcí má právo rozhodnutí o odebrání dávek Gjonovi Perdedajovi zrušit. Po sto dnech hájení od doby, kdy nastoupila do funkce, jsem jí poslal žádost, zatím bohužel bez odezvy. Rád bych ji poprosil, zdali by mohla pomoci," řekl Němec.

Kosovan by mohl medaili dostat letos

Lidé, kteří poslali nebo ještě posílají Gjonovi Perdedajovi peníze, mu změnili život. "Pomáhá mu i to, když vidí, že je o něj po deseti letech zájem. Je to pro něj ohromná vzpruha. Ze zoufalství, kdy níž už klesnout nelze, se dostal na relativně slušnou úroveň. Zařídil jsem mu byt, má slušné šaty a jídlo a novou hůlku," radoval se advokát.

Díky nezištné pomoci absolvoval Gjon Perdedaj také rehabilitace v Karlových Varech a Praze, které o něco zlepšily jeho pohybové schopnosti. Jeho příběh možná přinese Česká televize, která točila o Kosovanovi pilotní díl pořadu o pozitivním jednání lidí v České republice.

Loni byl Gjon Perdedaj, který žije v Karlových Varech, navržen na státní vyznamenání, ale prezident Miloš Zeman se rozhodl neudělovat Medaile Za hrdinství. Letos však obětavý muž možná bez medaile nezůstane. Na ocenění jej podruhé navrhl předseda Senátu Milan Štěch.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz