Karlovarská advokátka Zdenka Lokajíčková v  kavárně v přízemí Národního domu....

Karlovarská advokátka Zdenka Lokajíčková v kavárně v přízemí Národního domu. Jako právnička města vysoudila hotel Národní dům zpátky pro město, nyní na celou anabázi zavzpomínala. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Národním domě se už opět tančí, cestu k otevření však lemovaly soudy

  • 0
Lidé si zvykají na příjemnou změnu v centru Karlových Varů, kdy po mnoha letech zmizelo lešení z Národního domu. V budově tak konečně nezní sbíječky, ale hudba a smích návštěvníků.

V květnu je mimo jiné na programu taneční odpoledne pro pamětníky. V stand-up-comedy show vystoupí komici Miloš Knor, Lukáš Pavlásek, Ruda z Ostravy a další účinkující.

Jenže málokdo podle pamětníků tuší, jak trnitá a dlouhá byla cesta k otevření jednoho ze symbolů Karlových Varů. Mezi účastníky slavnostního večera 2. května byla v sále Orpheum i právnička a karlovarská patriotka Zdenka Lokajíčková. 

Při koncertu měla s sebou v kabelce rozsudek, ve kterém vysoudila hotel Národní dům zpět do vlastnictví města. Tehdejšímu majiteli, magikovi Ivo Ouřadovi, přestal hotel Národní dům patřit 6. září 2000. 

A o dva týdny později nechal primátor Karlových Varů Josef Pavel za přítomnosti policistů vyměnit zámek od vstupních dveří.

„Na konec koncertu v sále Orpheum a na balkonech všichni vstali a ve stoje hudebníkům tleskali. Úplně mne to dojalo. Nebylo to jenom o pěkném koncertu, ale i tom, že Karlovaráci mají díky soukromému investorovi opět svůj Národní dům,“ vzpomínala právnička.

Advokátka vzpomíná na boj o Národní dům

A před očima se jí vybavují i jiné výjevy. Například, když Ivo Ouřada vystavil do prostor Národního domu rakev s tělem svého otce. Anebo vidí vysoké soudní spisy, jejichž historie se začala psát v roce 1996. Tehdy prodali karlovarští zastupitelé pod vedením primátora Igora Saviče z ČSSD hotel Národní dům Ivo Ouřadovi za 100 milionů korun. 

Město sice zaplatilo za převod nemovitosti pět milionů korun, ale nový majitel z kupní ceny ani korunu. A právě v té době začala Zdena Lokajíčková zastupovat město. Jenže od kupní smlouvy už uplynulo půl roku, proto Karlovy Vary nemohly požádat finanční ředitelství o vrácení daně z převodu.

„Takže bylo vymalováno. V úvahu přicházely dvě právní cesty, jak celou situaci narovnat. Dát žalobu na plnění, to je zaplacení sto milionů korun. Pokud by je město nedostalo, šel by hotel do exekuce. Druhou možností bylo žalovat o určení vlastnického práva z důvodu odstoupení od kupní smlouvy ze strany města pro nezaplacení kupní ceny kupujícím. Tato varianta vyhrála,“ vzpomínala Zdenka Lokajíčková na nuance zapeklitého případu.

 A aby nebylo nic jednoduché, Ivo Ouřada zastavil část nemovitosti firmě Rentex jako odměnu za restaurování fresek na průčelí hotelu. Následoval tak další soud i exekuce Ouřadova majetku. Soudní vykonavatel mu i kvůli jiným soudním sporům zabavil zboží ze zlatnictví Safír na kolonádě, kde Ouřada podnikal.

Nakonec se všichni dočkali 6. září 2000, kdy nabyl právní moci rozsudek, že město má zpět svůj majetek. Jenže při jeho přebírání čekal na delegaci z magistrátu šok. 

Všude v obrovském nepořádku pobíhaly krysy, velké jako malá selata. V prvním patře se sypaly vnitřní zdi, na kterých se podepsalo působení vody a sněhu. Celá skleněná střecha se propadla až na samotné parkety v sále.