Zemědělci v Karlovarském kraji lákají čím dál častěji na agroturistiku. Práce na farmě nebo zahradě je pro některé lidi ideální dovolená.

Zemědělci v Karlovarském kraji lákají čím dál častěji na agroturistiku. Práce na farmě nebo zahradě je pro některé lidi ideální dovolená. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Farmy v kraji zvou lidi na dovolenou. S kydáním hnoje i výrobou sýra

  • 0
Únik z města do přírody a volné dny strávené v bezprostřední blízkosti zvířat. Takový způsob dovolené volí čím dál víc lidí. Využívají to i zemědělci v Karlovarském kraji a zájemce lákají na agroturistiku.

Nejčastěji ji vyhledávají rodiny s dětmi, ale také třeba lidé, kteří tráví celé dny zavření v kanceláři a během svého volna si chtějí vyčistit hlavu.

Přehled farem v kraji

Biofarma Belina Toužim
Zajímavostí je faremní minimlékárna, kde si můžete vyrobit čerstvý sýr, www.biofarmabelina.cz
Aghitour Nejdek
Nabízejí tu projížďky na koních a jezdecký výcvik, www.aghitour.cz
Jezdecká stáj Boučí
Kromě běžného jezdeckého výcviku na koních tu nabízejí také letní výcvikové tábory pro děti, www.bouci-jizdarna.cz
Ekofarma Arnika H. Slavkov
Součástí farmy je obora, ve které pobíhá stádo jelenů a daňků, http://web.quick.cz/malaekologickazeme
Ekofarma F. Bartoně H. Slavkov
Každé září tu pořádají biodožínky, letos se konají 7. 9., www.eko-farma-frantiska-barton e.webnode.cz
Rodinná farma Karilo Oldříš
Chovají tu skot a kozy, součástí farmy je také koňský hospic pro koně na dožití, http://web.quick.cz/karilo.oldris
Biofarma Epona Žlutice
V létě tu pořádají dětské tábory, začátkem srpna také tradiční biojarmark, www.epona.wz.cz

"Ideální je to pro lidi, kteří potřebují vypnout. Člověk si tu zkusí nějakou manuální práci, třeba vykydat hnůj. Při tom zapomene na své vlastní starosti, protože zjistí, že zvíře od něj skutečně potřebuje pomoct," říká Ilona Kuršová z Rodinné farmy Karilo v Oldříši na Karlovarsku. "Tím hlavním, co lidem můžeme nabídnout, je klid a nedotčená příroda," dodává.

Na farmě v Oldříši chovají hospodářská zvířata, mezi nimi například krávy nebo kozy. "Děti se u nás seznámí s tím, jak tato zvířata vůbec vypadají. Dozví se třeba, že kráva není fialová," usmívá se Kuršová. Na farmě provozují také koňský hospic, který je určený koním na dožití.

Právě na kontakt s koňmi návštěvníky lákají téměř všichni zemědělci. Třeba v agroturistickém centru Aghitour ve Fojtově u Nejdku si mohou zájemci kromě běžné vyjížďky zaplatit i jezdecký výcvik.

Podobné je to pak například v Jezdecké stáji Boučí u Sokolova, kde pořádají také letní tábory, na kterých se děti učí, jak se o koně správně starat.

Na farmě si lidé vyrobí i vlastní sýr

Zemědělci nabízí agroturistům nejen život s koňmi. Na některých farmách si mohou třeba vyzkoušet vyrobit nějakou domácí potravinu.

Na Biofarmě Belina v Toužimi mají vlastní mlékárnu, ve které se zájemci dozví více o zpracování mléka a také si zkusí vyrobit čerstvý sýr.

Na Ekologické farmě Kozodoj v karlovarské Staré Roli zase pravidelně pořádají kurzy zaměřené na sbírání bylin a jejich následné využití při výrobě čajů nebo olejů.

Mnoho z farem v kraji pak pravidelně pořádá také nejrůznější akce spojené s přehlídkou tradičních řemesel a prodejem domácích produktů. Například na Ekofarmě Františka Bartoně v Ležnici u Horního Slavkova se každé září konají biodožínky, na kterých se soutěží v koulení slámových balíků, v kosení trávy nebo třeba ve stloukání másla. Letos akce připadá na 7. září.

Co se týče ubytování, na většině míst jsou pro návštěvníky k dispozici malé kempy, kde mohou přespat ve stanech nebo v karavanech. Někde také nabízejí možnost pobytu přímo na farmě, a to často se snídaní z domácích produktů.