Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zážitek pro nevidomé. Udělali si řidičák, proletěli se a stříleli

  14:23aktualizováno  14:23
Lidé s poruchami zraku si na letišti v Chebu díky pomoci instruktorů autoškol vyzkoušeli, jak se řídí osobní i nákladní auto nebo traktor. Ti odvážnější se mohli také proletět v letadle. Zdraví lidé naopak zjistili, které pomůcky usnadňují nevidomým život.

Jízdu v osobním automobilu zvládla pod dohledem instruktora na chebském letišti i nevidomá řidička Lenka Matějná. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Podobnou akci jsme uspořádali už po šesté. Je to pro nás příležitost vyzkoušet si to, co je pro ostatní samozřejmé," řekl vedoucí chebského Tyflocentra Emil Miklóš.

Na letiště letos zavítalo téměř šest desítek zrakově postižených. Hlavně z Chebu a okolí, ale také z Karlovarského kraje. "Přijeli i nevidomí z Prahy, České Lípy nebo Ústí nad Labem," doplnil Emil Miklóš, podle nějž si většina řízení vyzkoušela.

Fotogalerie

Třešničkou na dortu byl pro účastníky sobotní akce i speciální řidičský průkaz, k jehož získání bylo ale nutné zodpovědět dvě náhodné otázky z pravidel silničního provozu.

"Je to ohromný zážitek. Vyzkoušel jsem si jízdu v osobním i v nákladním autě. Nejvíc na mě asi zapůsobila jízda v traktoru. I když byl hodně hlučný a trochu skákal," zhodnotil dvaatřicetiletý Tomáš Vrchlavský z Podhradu u Chebu. "Jsem rád, že jsem se dokázal rozjet bez velkého cukání, že jsem si to mohl prožít a vyzkoušet," podotkl Vrchlavský.

Tomáš má jen minimální zbytky zraku. "Vidět jsem přestal asi v pěti letech. Jsem vlastně docela rád, že si to nepamatuji. Dítě to snáší asi lépe než dospělý, nemá takové psychické problémy," naznačil Vrchlavský.

Možnost vyzkoušet si řízení nebyla zdaleka jedinou atrakcí. "Mohli jsme si auta i traktor osahat, stejně jako ultralehká letadla. Kdo chtěl, mohl se i proletět. To už ale bohužel nebylo zadarmo," poznamenal Emil Miklóš.

Organizátoři z krajské servisní organizace pro zrakově postižené připravili i tandemové kolo. Velký zájem byl o střelbu elektronickým paprskem z policejní pistole ráže 7.65 na ozvučený cíl.

Na letištní plochu si našli cestu i lidé z Chebu a okolí. Ti se mohli seznámit s kompenzačními pomůckami, které nevidomým a slabozrakým pomáhají překonávat úskalí běžného života. Například šablony pro psaní nebo rozpoznání bankovek, měřidla hladiny, hodinky, teploměry či mobilní telefony a počítače s hlasovým výstupem.

"Připravili jsme prodejní výstavku výrobků z proutí, keramiky, textilií a vosku, zhotovené frekventanty rekvalifikačních kurzů v Praze na Dědině," dodal Emil Miklóš. O příjemnou atmosféru se tradičně postarali nevidomí zpěváci a hudebníci.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz