Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcionář zablokoval sociální fond pro horníky, vyplatit měl 30 milionů

  14:06aktualizováno  14:06
Šokem skončila pro 3,5 tisíce horníků valná hromada Sokolovské uhelné. Jeden ze tří akcionářů Jan Kroužecký minulý týden zablokoval přesun 30 milionů korun z loňského zisku firmy do sociálního fondu. Stalo se tak v historii SUAS vůbec poprvé.
Zaměstnanci Sokolovské uhelné dostávají ze sociálního fondu příspěvky na stravování i zdravotní pomůcky. Ilustrační snímek

Zaměstnanci Sokolovské uhelné dostávají ze sociálního fondu příspěvky na stravování i zdravotní pomůcky. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Z fondu si přitom zaměstnanci těžařů zvykli dostávat na přilepšenou každý měsíc 425 korun s tím, že si sami mohou určit, zda peníze utratí za závodní stravování, kulturní či sportovní vyžití, nebo si našetří na dovolenou.

Kroužecký v podstatě zneplatnil část kolektivní smlouvy. Ve firmě, kde se kdysi s dalšími akcionáři Františkem Štěpánkem a Jaroslavem Rokosem rozešel ve zlém, už léta nepracuje. Zbyl mu ale významný třicetiprocentní podíl. Na valné hromady ani nechodí, zastupuje ho na nich advokát Radek Bláha.

Akcionáři SUAS

František Štěpánek 40 %
Jaroslav Rokos 30 %
Jan Kroužecký 30 %

Dosud ke schválení sociálního fondu, dividend, tantiém a ponechání nerozděleného zisku v rezervě stačil souhlas 2/3 všech akcionářů, nyní to musí být pro tantiémy a sociální fond 3/4.

Spekuluje se, jestli Kroužecký ještě vůbec drží akcie Sokolovské uhelné. A zda je nějakou zvláštní smlouvou neprodal dravému podnikateli Pavlu Tykačovi (to zakazují stanovy SUAS).

Kroužeckému letos poprvé, díky novému zákonu o obchodních korporacích, stačilo jeho 30 procent akcií, aby na valné hromadě zablokoval návrh představenstva na přesun části zisku firmy do sociálního fondu a na výplatu tantiém pro vedení SUAS. Dosud k tomu podle staré úpravy zákona potřeboval aspoň třetinu, což neměl.

Šéf těžařů František Štěpánek označil událost za velmi nepříjemnou. "Hledáme řešení, jak z toho ven. Sociální fond byl vždycky samozřejmostí. Najednou přijde nějaký člověk od Tykače a díky nové legislativě úspěšně hlasuje proti sociálnímu fondu. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že se může něco takového stát. Fondem dávala firma najevo, že se chová k zaměstnancům slušně," řekl Štěpánek.

Je to msta, myslí si šéf těžařů

Myslí si, že Kroužecký ani neví, že někdo jeho jménem zašel tak daleko. "Ten někdo se domníval, že lehce Sokolovskou uhelnou ovládne. To se mu nepodařilo a tímto způsobem se mstí," tvrdí Štěpánek.

Jan Kroužecký na dotaz MF DNES řekl, že jde o složité právní otázky a odkázal na svého advokáta Radka Bláhu. "Vím, co se stalo, právník mě informoval," uvedl Kroužecký. Bláha v pátek nebyl ve své pražské kanceláři k zastižení.

Předseda odborů Sokolovské uhelné Jan Smolka nechtěl situaci komentovat. Tak se prý dohodl s vedením firmy. "Hledá se dohoda, bude to bolet, ale nic víc k tomu nemohu říct."

Sociální fond funguje tak, že firma dává zaměstnancům měsíčně 425 korun na hlavu a oni si mohou prostřednictvím osobních účtů platit různé výdaje. "Nejvíc peněz čerpají na stravování, rekreace a na zdravotní pomůcky. Včetně zákroků u zubaře nebo za nové brýle," zmínil Jan Smolka.

Nazlobený Štěpánek vyčítá Kroužeckému, že zatímco díky dividentám přišel v uplynulých letech k pohádkovému zisku, tak zaměstnancům nyní vrazil dýku do zad. "Raději nebudu ani říkat, kolik ho stálo, aby se stal 30procentním akcionářem SUAS, a kolik pobral na dividendách od té doby. O takovém zhodnocení peněz se snad nikomu ani nezdá. Přesto se takhle chová."

Sokolovská uhelná loni i přes potíže vydělala 802 milionů po zdanění. V roce 2012 zaznamenala zisk 903 milionů korun (z toho 763 milionů nechala v rezervě, 60 milionů vyplatila na dividendách, 50 na tantiémách a 30 dala do sociálního fondu).

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz