Muzikanti hrají, malířky malují a Jiří Kotek deratizuje. Happening karlovarského opozičního zastupitele Jiřího Kotka (v helmě), aneb Deratizace kolonády buskingem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Aktivista „deratizoval“ kolonádu po radikálech, primátor chce prevenci

  • 1
Vedení Karlových Varů hledá způsob, jak nebýt příště na pranýři za pochod, který o víkendu s bubny, fanglemi a pochodněmi v centru lázní uspořádali radikálové z Německa. Primátor Petr Kulhánek chce ve čtvrtek při jednání s kolegy primátory zjistit, zda je možná změna shromažďovacího zákona.

Na magistrát přímo k primátorovi, na tiskový odbor a jinam se kvůli sobotnímu shromáždění obracejí se stížnostmi pobouření občané, ale i kamarádi a kolegové úředníků. Je mezi nimi i obyvatelka Karlových Varů paní Gabriela Chvapilová.

"Argumentovala jsem, že Karlovy Vary mohly alespoň zabránit demonstrantům se zapálenými pochodněmi napochodovat na Mlýnskou kolonádu. V kolonádním řádu jsem si našla bod f), kde je zákaz vnášení předmětů a látek, které by mohly ohrozit nebo omezit provoz prostorů. Nevěřím, že otevřený oheň neohrozí lázeňské pacienty. Ale pan primátor mně odepsal, že shromažďovací právo je nad každou vyhlášku. Jeho dopisy jsou k smíchu," zlobila se Gabriela Chvapilová.

Dodala, že viděla hajlující účastníky pochodu, oficiálně svolaného k 69. výročí bombardování Drážďan Spojenci.

Primátor Petr Kulhánek vzkazuje, že rozumí všem, kteří jsou znechuceni, pobouřeni a rozčileni shromážděním.

"Stejnou frustrací jsem si procházel, stejně jako moji kolegové, od doby, kdy nám bylo shromáždění oznámeno. Museli jsme je strpět. Město ale zvolilo jedinou možnou cestu, kterou jsme se mohli ubírat. A to, je bez ohledu na emotivní rovinu, cesta zákona. Pokud bylo vše řádně nahlášeno, tak nám nepřísluší, abychom se k něčemu vyjadřovali," vysvětlil primátor. Tím ale podle svých slov neříká, že "stahuje kalhoty".

Nechtějí pochody v lázeňském území

Podobné oznámení o demonstraci může přijít kdykoliv v budoucnu. Mluvčí magistrátu Jan Kopál konstatoval, že oznámení může třeba doručit i soudně trestaný člověk, který otevřeně sympatizuje s neonacisty. Karlovy Vary se ale na základě sobotního průvodu 150 radikálů přes lázeňské území pokusí o prevenci.

"Tento čtvrtek při jednání s primátory v Praze chci zjistit, jestli vede cesta ke změně shromažďovacího zákona, aby města dostala nástroj, jak zamezit akcím podobného typu," slíbil primátor.

Zatímco výsledek jednání s primátory je nejistý, magistrát má k dispozici předběžné závěry právního rozboru. Cílem je zjistit, jestli lze pochody vymezit mimo vnitřní lázeňské území. Počáteční výstup je ale ale pro město negativní, protože Ústava je nadřazená statutu lázní.

Pochodu se snažil v ulicích Karlových Varů v sobotu fyzicky zabránit také městský zastupitel a aktivista Jiří Kotek. Ve středu se na Mlýnskou kolonádu vrátil s akademickými malířkami Doris Windlinovou, Kateřinou Rutherfordovou a dalšími umělci.

"Odnáckovali jsme prostranství Mlýnské kolonády, zatímco jiní ´deratizéři´ deratizovali zneuctěné prostory uměním. Jen pochod městem za tmy s pochodněmi a bubny byla propaganda fašismu jako vyšitá. Ani přitom nemusel nikdo mluvit," vysvětlil Kotek důvod "deratizace".