Zdravotní pojišťovny navrhují, aby nemocnice v Mariánských Lázních převedla svých 87 akutních lůžek na ošetřovatelská. Ilustrační foto

Zdravotní pojišťovny navrhují, aby nemocnice v Mariánských Lázních převedla svých 87 akutních lůžek na ošetřovatelská. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hoteliér: Rušení akutních lůžek v Mariánských Lázních je katastrofa

  • 2
Kvůli hrozícímu rušení akutních lůžek v mariánskolázeňské nemocnici se v pondělí mimořádně sešlo městské zastupitelstvo. Jeho členové se shodli, že budou požadovat zajištění čtyřiadvacetihodinové péče pro obyvatele a návštěvníky Mariánských Lázní.

Jedné ze dvou soukromých nemocnic v Karlovarském kraji hrozí, že přijde o všechna akutní lůžka. Definitivně by měla zhasnout světla i na operačních sálech.

Hrozba zániku nemocnice, která funguje už více než století, vyburcovala i mariánskolázeňské politiky. 

"Vyzvali jsme jednatele nemocnice, aby po předložení smlouvy se zdravotními pojišťovnami vyčíslil náklady na udržení ambulancí a celodenní pohotovosti," informoval mariánskolázeňský radní Miroslav Míka.

Plakáty s červeným křížem

Nepřehlédnutelné plakáty s červeným křížem se začaly objevovat po celých Mariánských Lázních. Text není pro zastupitele nijak lichotivý. "Nesouhlasím s uzavřením akutních lůžek Nemocnice Mariánské Lázně. V případě jejich uzavření žádám zastupitele, aby odstoupili. A přihlásili se tak k politické odpovědnosti."

Zastupitelé totiž před časem odsouhlasili prodej části nemocnice podnikateli Romanu Šmuclerovi. Později se pak vzdali i kontrolního podílu ve zdravotnickém zařízení.

Starosta Král nedávno připustil, že prodej nemocnice Šmuclerovi byla chyba. Roman Šmucler tehdy slíbil, že nechá postavit nový pavilon. Slib nesplnil a loni navíc nadpoloviční podíl v nemocnici prodal firmě West Bohemia Medical Holding.

Představitelé města se podle Míky také shodli na svolání komise lékařů a odborníků ve zdravotnictví pro stanovení minimální péče v mariánskolázeňské nemocnici. Valná hromada nemocnice se má sejít 2. ledna příštího roku.

Připravované změny v nemocnici s obavami sleduje i generální ředitel společnosti Léčebné Lázně Mariánské Lázně Leo Novobilský.

"Proti prodeji nemocnice jsme protestovali. Komunisté ruku v ruce se sociálními demokraty a Občanskou demokratickou stranou ale prodej odsouhlasili," připomněl.

"Teď už se s tím dá těžko něco dělat. Je těžké něco prosazovat proti vůli soukromého vlastníka, který zřejmě zachování akutních lůžek ani nechce," zdůraznil Novobilský.

Vadí mu, že se nejspíš zhorší lékařská péče pro lázeňské hosty a klienti už nebudou mít takový komfort.

"Světové lázeňské město nemůže být bez nemocnice. Když se budou lidé rozmýšlet, jestli se mají léčit u nás nebo v Karlových Varech, Jeseníku nebo třeba v Jáchymově, bude je určitě zajímat, jak je dostupná lékařské péče," zdůraznil ředitel lázeňské společnosti.

Náměstek hejtmana: Lidé mají právo na dostupnou péči

Mariánskolázeňským chce pomoct i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák. Chce, aby byla úroveň lékařské péče v Mariánských Lázních zachována. "Lidé mají právo na dostupnou péči," reagoval Čermák. 

V nejbližší době se proto chce sejít s majiteli nemocnice. "Problém je v tom, že je neznám, vůbec nevím, o koho jde," připustil náměstek hejtmana.

"Katastrofa," shrnul ředitel mariánskolázeňského hotelu Krakonoš Jiří Richter. Rušení akutních lůžek bude podle něj velký problém pro hoteliéry.

"Lidé se sem začnou bát jezdit, bojím se, jak se k tomu postaví německé zdravotní pojišťovny. Mariánské Lázně žijí z lázeňského cestovního ruchu. Na něj navazují dopravní, kulturní a další služby. Třeba prádelny. Je to systém sněhové koule," podotkl Richter.