Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovy Vary hledají firmu, která zachrání Alžbětiny lázně

  9:11aktualizováno  9:11
Záchrana karlovarských Alžbětiných lázní se blíží. Město se chystá na jednání se třemi konsorcii, která předběžně projevila zájem podílet se na rekonstrukci pomalu chátrající budovy.

Alžbětiny lázně jsou dominantou Smetanových sadů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vítěz soutěže o více než půlmiliardovou investici do objektu lázní dostane možnost provozovat je komerčně po dobu 25 let. Město zůstane majitelem objektu. A bude kasírovat nájemné.

To, jestli zájemci podají finálovou nabídku, vyplyne právě z jednání, která začínají v červenci. Na vítěze každopádně čeká investice předběžně vyčíslená na 500 až 600 milionů korun. Město se na ní bude finančně podílet pouze částečně. Maximálně třemi sty miliony.

„V příštím roce by tak mohla začít projektová příprava rekonstrukce Alžbětiných lázní,“ uvedl primátor města Petr Kulhánek. „A pokud vše půjde dobře, v roce 2018 by měly začít samotné úpravy,“ doplnil jej mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Do doby, než se tak stane, budou lázně fungovat v současném režimu. „Nic se zatím měnit nebude,“ potvrdil Lukáš Siřínek, dosavadní předseda představenstva městské společnosti Alžbětiny lázně. Teprve po zahájení rekonstrukčních prací budou lázně na nezbytně dlouhou dobu uzavřené.

Projekt počítá s pronájmem lázní na čtvrt století

Pokud se podaří najít partnera pro rekonstrukci, bude mít před sebou dlouhodobou perspektivu. „Uvažovaný horizont pronájmu je 25 let, ale konkrétní termín vzejde z dialogu mezi městem a konsorcii,“ upřesnil mluvčí karlovarského magistrátu Kopál.

„Rovněž je ošetřený plán investic po dobu, kdy bude objekt komerčně využíván. Zjednodušeně řečeno proto, aby se městu po pětadvaceti letech nevrátil vybydlený objekt,“ doplnil Lukáš Siřínek.

Firma, která bude nejúspěšnější, musí prokázat, že je schopná projekt dotáhnout do konce.

„Výslovně požadujeme kvalifikaci stavební, včetně referencí o rozsáhlých revitalizacích lázeňských a historických budov, a kvalifikaci provozní, včetně referencí o provozování veřejných lázní a hotelů,“ upřesnil mluvčí magistrátu. Další z podmínek pro výběr je povinnost poskytovat ve zrekonstruovaném objektu lázeňské služby.

Jedním z aspektů chystaného projektu je fakt, že se díky tomu Alžbětiny lázně dostanou do černých čísel. Tedy alespoň ve vztahu k městské kase. Město totiž bude mít jistotu, že provozovatel objektu po dobu, kdy jej bude užívat, uhradí pravidelné nájemné.

Za loňský rok skončila městská společnost Alžbětiny lázně ve ztrátě zhruba 4,4 milionu korun. „Ta je ale diskutabilní. Město totiž na rozdíl od jiných společností nikterak nepřispívá na její provoz,“ uvedl primátor Petr Kulhánek, pro něhož je rekonstrukce budovy jedním ze zásadních úkolů.

Lázeňská budova slouží už sto deset let

Rozsáhlý pseudobarokní areál lázní vyrostl v centru Karlových Varů v letech 1905 až 1906. Slavnostní otevření objektu se uskutečnilo 18. června 1906.

Jméno dostal po zavražděné manželce císaře Františka Josefa I Alžbětě, řečené Sisi.

Zatím poslední rozsáhlá rekonstrukce objektu se v letech 1969 až 1973 týkala vnitřního zařízení lázeňského areálu. Z té doby je také vnitřní bazén s dvojicí saun.

V současnosti poskytují odborníci v Alžbětiných lázních na šest desítek nejrůznějších procedur. Jsou největším balneologickým provozem Karlových Varů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz