Rozhodnutí o Alžbětiných lázních nechají zastupitelé svým nástupcům

  14:37aktualizováno  14:37
O dalším osudu karlovarských Alžbětiných lázní bude rozhodovat nové vedení města po volbách. Odhlasovali to zastupitelé. Ti se po prázdninách vrátili k připravenému pronájmu a opravě posledních veřejných lázních v krajském městě.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vítězem koncesního řízení se stalo sdružení soukromých firem Royal Spa a Hochtief. Alžbětiny lázně měly získat do pětadvacetiletého pronájmu a jejich rekonstrukce se měla vyšplhat na 561 milionů korun. S návrhem odložit rozhodnutí přišel primátor Petr Kulhánek. Označil jej za ústupek.

„Napříč politickými kluby se nesl argument, že by o tak zásadní věci nemělo rozhodovat poslední jednání tohoto zastupitelstva. Tento argument jsem respektoval,“ uvedl.

Proti koncesní smlouvě měla výhrady jak opozice, tak koalice. Například Jaroslav Fujdiar z opozičního hnutí O co jim jde?! kritizoval finanční stránku projektu. Karlovy Vary by se na investici podílely 450 miliony, na které by si musely vzít úvěr, navíc by ještě ručily za 100milionový úvěr sdružení. Jeho vklad by činil 11 milionů korun.

„Chceme investovat 450 milionů bez jakýchkoli dotačních titulů. Do toho se ale město zavázalo, že bude stavět sál pro Karlovarský symfonický orchestr, chce opravovat Dvorský most a tak dále,“ uvedl Jaroslav Fujdiar s tím, že koncese může vysát peníze, které pak budou jinde chybět. Navíc upozornil, že město by se pohybovalo na hranici možného zadlužení.

Město se do finanční tísně nedostane, věří primátor

Podle primátora by se ale Karlovy Vary do finančních problémů nedostaly. A to ani v případě, že podle pesimistické varianty budou platit městský podíl z vlastního. „Zadluženost bude stále o 20 procent nižší, než udává zákon. Samozřejmě ale pokud se během rekonstrukce vyskytne možnost použít dotační tituly, které dnes nemůžeme předjímat, o to se zadluženost sníží,“ řekl Petr Kulhánek.

Generální ředitel skupiny Royal Spa Martin Plachý zastupitelům řekl, že sdružení se svou nabídkou snažilo naplnit a předat to nejlepší, co v oblasti lázeňství získalo.

„Trochu nás překvapila diskuze. Očekávali jsme, že bude o záměru samotném, ta se ale strhla okolo toho, jestli jsou parametry záměru dobré či špatné,“ uvedl. Poukázal přitom na to, že parametry zastupitelé již v minulosti schválili. Sdružení podle něj bude mít v budoucnu zájem pouze o partnerský dialog. „Pokud bude demagogický, zájem mít nebudeme,“ naznačil.

Alžbětiny lázně jsou podle primátora ve špatném stavu po technické i estetické stránce a 40 let město investovalo pouze do nejnutnějších oprav. Od koncese si sliboval, že zhodnotí městský majetek. Podle koncesní smlouvy měly soukromé společnosti vrátit budovu městu v takovém stavu, v jakém byla po opravě a kolaudaci.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Karlovarští zastupitelé se postavili proti škole civilních pilotů F Air

Letiště v Karlových Varech.

Po petici obyvatel i nesouhlas Karlových Varů. Takové reakce vyvolal ohlášený příchod letecké školy pro civilní piloty...

Turisté si oblíbili tajuplné štoly, důlní díla měla povedenou sezonu

Jáchymovská Štola č. 1

Nejen zámky a hrady byly letos turistickým lákadlem Karlovarského kraje. S návštěvností jsou spokojení i správci...

Cyklisté u Chebu už nebudou muset přejíždět silnici, podjedou ji tunelem

Cyklostezka Cheb-Waldsassen na tělese bývalé železniční trati.

Cyklostezka vedoucí z Chebu na německý Waldsassen bude bezpečnější. Cyklisté už v úseku U Kočího nebudou muset...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Svářeč kovů / zámečník, Tábor (Planá nad Lužnicí), až 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz