Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodnutí o Alžbětiných lázních nechají zastupitelé svým nástupcům

  14:37aktualizováno  14:37
O dalším osudu karlovarských Alžbětiných lázní bude rozhodovat nové vedení města po volbách. Odhlasovali to zastupitelé. Ti se po prázdninách vrátili k připravenému pronájmu a opravě posledních veřejných lázních v krajském městě.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vítězem koncesního řízení se stalo sdružení soukromých firem Royal Spa a Hochtief. Alžbětiny lázně měly získat do pětadvacetiletého pronájmu a jejich rekonstrukce se měla vyšplhat na 561 milionů korun. S návrhem odložit rozhodnutí přišel primátor Petr Kulhánek. Označil jej za ústupek.

„Napříč politickými kluby se nesl argument, že by o tak zásadní věci nemělo rozhodovat poslední jednání tohoto zastupitelstva. Tento argument jsem respektoval,“ uvedl.

Proti koncesní smlouvě měla výhrady jak opozice, tak koalice. Například Jaroslav Fujdiar z opozičního hnutí O co jim jde?! kritizoval finanční stránku projektu. Karlovy Vary by se na investici podílely 450 miliony, na které by si musely vzít úvěr, navíc by ještě ručily za 100milionový úvěr sdružení. Jeho vklad by činil 11 milionů korun.

„Chceme investovat 450 milionů bez jakýchkoli dotačních titulů. Do toho se ale město zavázalo, že bude stavět sál pro Karlovarský symfonický orchestr, chce opravovat Dvorský most a tak dále,“ uvedl Jaroslav Fujdiar s tím, že koncese může vysát peníze, které pak budou jinde chybět. Navíc upozornil, že město by se pohybovalo na hranici možného zadlužení.

Město se do finanční tísně nedostane, věří primátor

Podle primátora by se ale Karlovy Vary do finančních problémů nedostaly. A to ani v případě, že podle pesimistické varianty budou platit městský podíl z vlastního. „Zadluženost bude stále o 20 procent nižší, než udává zákon. Samozřejmě ale pokud se během rekonstrukce vyskytne možnost použít dotační tituly, které dnes nemůžeme předjímat, o to se zadluženost sníží,“ řekl Petr Kulhánek.

Generální ředitel skupiny Royal Spa Martin Plachý zastupitelům řekl, že sdružení se svou nabídkou snažilo naplnit a předat to nejlepší, co v oblasti lázeňství získalo.

„Trochu nás překvapila diskuze. Očekávali jsme, že bude o záměru samotném, ta se ale strhla okolo toho, jestli jsou parametry záměru dobré či špatné,“ uvedl. Poukázal přitom na to, že parametry zastupitelé již v minulosti schválili. Sdružení podle něj bude mít v budoucnu zájem pouze o partnerský dialog. „Pokud bude demagogický, zájem mít nebudeme,“ naznačil.

Alžbětiny lázně jsou podle primátora ve špatném stavu po technické i estetické stránce a 40 let město investovalo pouze do nejnutnějších oprav. Od koncese si sliboval, že zhodnotí městský majetek. Podle koncesní smlouvy měly soukromé společnosti vrátit budovu městu v takovém stavu, v jakém byla po opravě a kolaudaci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Doposud nechráněné úseky D6 v regionu začalo Ředitelství silnic a dálnic oplocovat. Smyslem akce je, aby byla dálnice...

Palírny a moštárny v kraji nestíhají, lidé vozí jablka, řepu i rybíz

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Provozovatelé moštáren a palíren z celého Karlovarského kraje nevědí, kam dřív skočit. Přestože bylo letos extrémní...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz