Čtenáři iDNES rozhodli. Urychlenou záchranu si podle nich zaslouží bývalé lázně v Kyselce.

Čtenáři iDNES rozhodli. Urychlenou záchranu si podle nich zaslouží bývalé lázně v Kyselce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zachraňte zchátralé lázně v Kyselce, vyzvali v anketě čtenáři iDNES.cz

  • 10
Která z poničených památek v Karlovarském kraji by se měla rychle dočkat záchrany? Podle čtenářů iDNES jsou to jednoznačně bývalé lázně v Kyselce. Lidé si je zvolili mezi šesti nominovanými unikáty, které redakce vybrala společně s Tomášem Karlem, ředitelem pobočky Národního památkového ústavu v Lokti.

Lázně v Kyselce, které v krajském souboji s přehledem porazily ostatní památky, postupují do celostátního hlasování. ¨

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Vítěz není pro památkáře Tomáše Karla žádným velkým překvapením. "Čekal jsem to, protože kromě jejich významu hraje roli i mediální stránka věci. Oboje přispělo k tomu, že hlasování takhle dopadlo," řekl.

O záchranu kulturní památky však nestojí jen čtenáři iDNES, pod internetovou petici za záchranu lázní se podepsalo téměř 21 500 lidí.

Anketa v Karlovarském kraji

1. Kyselka - areál bývalých lázní s řadou slohově různorodých staveb z konce 19. století: 1933 hlasů
2. Toužim - unikátní a dlouhodobě opuštěný hrad ze 13. století: 447 hlasů
3. Hamrníky - vyhořelý barokní hospodářský dvůr tepelského kláštera se zámečkem: 122 hlasů
4. Šindelová - torzo vysoké pece z počátku 19. století: 84 hlasů
5. Hazlov - zřícenina zámku s pozůstatky původem románského hradu z počátku 13. století: 71 hlasů
6. Zlutice - z části již zřícený barokní panský dvůr: 55 hlasů

Zchátralé lázně jsou v poslední roky bezesporu nejvíce diskutovanou památkou v Karlovarském kraji. Lázně tady fungovaly až do 90. let minulého století, od té doby areál chátrá. Projektů na jeho záchranu už bylo mnoho, ale žádný se neujal.

Loni v září majitelé oznámili, že za 400 milionů některé budovy opraví (více čtěte zde). Památkáři z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ale stále bojují za jejich kompletní záchranu (více čtěte zde). 

Největší rozmach zajistil lázním Heinrich Mattoni, který hlavní pramen začal stáčet do skleněných lahví a vyvážet do celého světa.

2. Toužim

Toužim – unikátní dlouhodobě opuštěný hrad původem ze 13. století.

Hrad a zámek se nachází při náměstí v západní části historického jádra města Toužim. Objekt je nepřístupný, i když je historicky nesmírně cenný.

 "Jde o unikátní dlouhodobě opuštěný hrad původem ze 13. století," upřesnil Tomáš Karel. Původní hrad dnes představuje západní část dnešního zámeckého areálu. Obdélná masivní gotická stavba s vnitřním dvorkem, vystupujícím do nádvoří krátkým křídlem. Na východní straně zachováno gotické kamenické znamení.

Jako nejstarší objekt lze rozpoznat v suterénu masivní trojprostorovou stavbu, k jejímuž nároží se přikládala pouze v torzu dochovaná polygonální věž. Pod hradem jsou zachovány zbytky hradeb a bašt, které zde tvořily opevněnou parkánovou terasu. 

3. Hamrníky

Hamrníky – vyhořelý barokní hospodářský dvůr tepelského kláštera se zámečkem.

Opatský zámeček byl vystaven v letech 1706 až 1708 na místě staršího hospodářského dvora a sloužil letnímu pobytu opatů z nedalekého kláštera v Teplé. Po zrušení kláštera se stal zámek i se dvorem majetkem československého státu. Později v něm byl umístěn státní statek, který zde sídlil až do začátku 90. let. Během té doby sloužil velký sál s obrazy Socialistickému svazu mládeže.

Zámeček nato přešel do soukromých rukou a zvolna chátral. V létě 2008 opuštěný a obývaný pouze bezdomovci dokonce vyhořel.

4. Šindelová

Šindelová - torzo vysoké pece z počátku 19. století.

Zbytky vysoké pece jsou na západním okraji obce Šindelová. "Torzo pece z počátku 19. století je unikátním dokladem hutní výroby v Krušnohoří," uvedl Tomáš Karel.

Těžba a zpracování železné rudy má ve zdejší oblasti své počátky už ve 14. století. Vysoká pec, jejíž zbytky se uchovaly, byla součástí železárny postavené v roce 1839. Na konci 20. let minulého století zaměstnávala továrna na 920 lidí. Za druhé světové války se částečně změnila výroba, některé provozy byly zastaveny úplně.

Definitivní konec nestal pro zdejší železárnu v roce 1945. V roce 2008 byly zbytky vysoké pece poškozeny větrnou bouří Emma, při níž se zřítil celý kamenný štít – trojúhelník se základnou širokou 18 metrů.

5. Hazlov

Hazlov – zřícenina zámku s pozůstatky původem románského hradu z počátku 13.

Zřícenina  zámku s pozůstatky původem románského hradu z počátku 13. století se nachází v centru stejnojmenné obce v okrese Cheb. Moserové hrad značně rozšířili, přeměnili ho na zámek a koncem 17. století přistavěli kostel. Posledními majiteli byli Hemfeldové, kteří hrad vlastnili až do roku 1945.

Po 2. světové válce a zrušení šlechty v Československu, se stal hrad nevyužívaným a začal podléhat zubu času a rozpadat se. Až v roce 2010 se obci podařilo získat peníze na částečné opravy.

6. Žlutice

Žlutice – rozsáhlý barokní panský dvůr zčásti již ve zříceninách.

Panský dvůr stojí v horní části města a je u něho soubor smírčích křížů.

"Rozsáhlý barokní panský dvůr je zčásti již ve zříceninách," upozornil Tomáš Karel.

,