Jednou ze staveb dokončených v minulém roce, které budou soutěžit o titul Stavba roku, je i nový moderní dopravní terminál pro autobusy a trolejbusy v Mariánských lázních.

Jednou ze staveb dokončených v minulém roce, které budou soutěžit o titul Stavba roku, je i nový moderní dopravní terminál pro autobusy a trolejbusy v Mariánských lázních. | foto: Martin Stolař, MAFRA

O titul Stavba roku bude v Karlovarském kraji soutěžit třiadvacet budov

  • 0
Sportoviště, hotely, ale také dopravní terminály v Karlovarském kraji se letos uchází o titul Stavba roku. Hlasování, do kterého se mohou zapojit i lidé na internetu, spustí organizátoři soutěže každým dnem. Společně s odborníky na stavařinu bude veřejnost vybírat to nejlepší z 23 staveb a šesti projektů.

"Vzhledem k tomu, jaká situace ve stavebnictví panuje, jsme rádi, že je počet přihlášených staveb a projektů tak vysoký," konstatovala Anna Vlášková, manažerka Regionálního stavebního sdružení, které soutěž pořádá.

Zachráněné památky

Novinkou, kterou pro 13. ročník ankety organizátoři vymysleli, je soutěž o zachráněnou památku Karlovarského kraje. Touto kategorií nahradili 'anticenu' pro nejohroženější kulturní památku. Podle manažerky stavebního sdružení chtěli organizátoři ukázat spíš pozitivnější příklady.

"Sešlo se nám osm památek. Jde o kategorii, která má lidem ukázat, co se v kraji podařilo zachránit," uvedla.

Projektanti, investoři a zástupci firem do třináctého ročníku soutěže nominovali například karlovarský bazén, část nemocnice, sportovní halu v Chodově, přístavbu františkolázeňského hotelu Harvay nebo nové dopravní terminály v Mariánských Lázních a Chebu. Mezi projekty se letos objeví například parkovací dům v Sokolově, kvůli kterému se rozhádalo vedení Karlovarského kraje se zástupci Sokolovské uhelné.

Kromě stavebních kategorií budou letos poprvé udělovat ocenění také nejlepšímu projektantovi a stavbyvedoucímu. "Myslíme si, že právě tyto osoby si zaslouží, aby byly více vidět," vysvětlila Anna Vlášková.

Každým rokem se do ankety o nejpovedenější stavbu kraje hlásí patnáct až dvacet kandidátů. Letošní počet tak nijak nevybočuje ze soutěžního standardu, což by mohlo být pro některé majitele stavebních firem celkem překvapení.

Stavební firmy mají potíže

Kvůli propadu stavebnictví se totiž řada z nich potácí v pořádných potížích, na což poukazují také statistici. Spočítali, že v České republice klesla stavební produkce oproti loňskému roku o 7,6 procenta, za první dva měsíce letošního roku pak o 3,3 procenta.

V Karlovarském kraji je na tom podle nich nejhůř výstavba v bytových domech, lepší je to ovšem v případě rodinných domů. Zájemci o takové bydlení však musejí sáhnout mnohem hlouběji do kapes.

"Při posuzování pořizovací hodnoty dokončených bytů zjišťujeme, že v České republice vzrostla průměrná hodnota jednoho bytu v rodinném domě od roku 1997 do roku 2011 o 51,5 procenta a dosáhla hodnoty 3,249 milionu korun, v bytovém domě vzrostla o 88,6 procenta a dosáhla 2,043 milionu korun," uvedla Jaroslava Šenitková, ředitelka Krajské správy Českého statistického úřadu v Karlových Varech.