Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exposlankyně Suchá se rozhádala s hnutím ANO. Vyškrtli ji z kandidátky

  9:28aktualizováno  9:28
Hnutí ANO se rozešlo s exposlankyní Janou Suchou ve zlém. Tu si ANO samo vybralo, ale pak ji krajské vedení nečekaně vyškrtlo ze 4. místa už odevzdané kandidátky. Prý proto, že v roce 2010, když jako neznámá advokátka z Ostrova kandidovala do Sněmovny za Věci veřejné, pro ni nakupoval přítel hlasy.

Bývalou poslankyni Janu Suchou vyškrtlo krajské vedení hnutí ANO z kandidátky. Původně byla na 4. místě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jana Suchá to však označila za nesmysl a drb. Rozzlobilo ji, že se o ni krajský předseda a lídr ANO Roman Procházka v rozhovoru pro MF DNES otřel (rozhovor čtěte zde).

Prohlásil, že ho zklamalo, jak se snažila celou anabázi se škrtáním na kandidátce skandalizovat. "My si vybíráme, komu dáme důvěru. Ne naopak. Kandidátka pro volby je totiž hotová, až když s ní nelze hýbat," řekl Procházka s tím, že Suchá důvěry pozbyla.

Bývalé poslankyni (vystřídala Věci veřejné, stranu Lidem a nakonec i tu opustila) nevadí samotné vyškrtnutí ze seznamu, ale důvody, s nimiž krajské vedení ANO přišlo. Nápad kandidovat za ANO nevzešel z její hlavy. Uháněl ji krajský manažer hnutí a trojka na kandidátce ANO Zdeněk Soukup.

"Vzhledem k tomu, že jsem dost váhala, mě asi na třech schůzkách přemlouval. Dokonce ho zaráželo, že mě zajímá program a lidé, kteří budou na kandidátce. Prý jsem pěkný oříšek, když se pořád na všechno ptám. Tvrdil, že ostatní souhlasili a nic neřešili," líčí Suchá námluvy s hnutím.

Za sebou už měla i focení pro volební materiály

Nakonec souhlasila a šla se představit na schůzi ANO. Dokonce se i jako členka první pětky na kandidátce fotila v Praze pro oficiální volební materiály. A ladila znění textu letáčků na kampaň. Pouhé dva dny před odevzdáním kandidátky dostala na další schůzi tričko a mikinu s tím, že v neděli bude na mítinku hnutí v Karlových Varech poskytovat bezplatnou právní pomoc voličům.

Pořád ani náznak toho, že by mělo být něco v nepořádku. "V sobotu ráno mi volal krajský manažer Soukup s tím, že předsednictvo kraje rozhodlo o mém vyškrtnutí, protože mi údajně partner koupil hlasy do Sněmovny v roce 2010. A že se prý na mě chystá obrovská protikampaň a jestli bych to nemohla prezentovat tak, že jsem odstoupila sama."

Soukup tvrdí, že o chystané kampani proti Suché se vůbec nezmínil a k odstoupení ji netlačil. "Jen jsem jí navrhnul, že tu tahle možnost existuje."

Předsednictvo se leklo novinových článků

Suchou vyškrtlo předsednictvo na základě materiálů, které se objevily na poslední chvíli. Šlo o sumář novinových článků, které vyšly po zvolení Jany Suché v roce 2010. Někdo je shromáždil a poslal do ANO.

"My jsme neměli možnost to ověřit, tak jsme se rozhodli takhle. Je možné, že jsou to drby, ale v politice neplatí presumpce neviny. Vysvětlovat před volbami pomluvy může být velmi nepříjemné a mohlo by to poškodit i dobré jméno Jany Suché. Hodně toho lituji, na kandidátce bych ji rád měl, prosazoval jsem ji," uvedl Soukup.

Suchá má pocit, že někdo v hnutí ANO dostal strach. Z čeho? "Že nebudu poslušná ovce."

Upozornila prý třeba na to, že jeden z kandidátů porušuje zákon, když jeho firma neodevzdává účetní uzávěrky rejstříkovému soudu. A údajně také kriticky připomínkovala program ANO.

"Nechci nic skandalizovat. Ale také nechci, aby si někdo dělal jméno špiněním někoho jiného. Stačilo jednat fér a normálně komunikovat. A ne ze mě dělat ženskou se špatnou pověstí. Zvlášť když mě na kandidátku chtěli právě proto, že mám dobrou pověst, jak mi řekl krajský manažer Soukup. Uvítala bych, kdyby někteří našli odvahu a řekli, že jsem se jim prostě přestala hodit do krámu, a nevymýšleli pořád jen samé lži," zdůraznila Suchá.

(Vydavatelství MAFRA, do kterého patří i server iDNES.cz, je součástí koncernu Agrofert ovládaného Andrejem Babišem. - pozn. redakce)

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz