Nová mobilní aplikace záchranné služby pomůže zejména s nahlášením přesné polohy.

Nová mobilní aplikace záchranné služby pomůže zejména s nahlášením přesné polohy. | foto: ZZS ČR

Aplikace záchranky má u hranic problém, německé sítě neznají číslo 155

  • 41
Nová mobilní aplikace Záchranka pro chytré telefony, která záchranářům odešle GPS polohu volaného a zároveň ho spojí s tísňovou linkou 155, v pohraničí ne vždy funguje. V Krušných horách na některých místech není signál či se mobilní telefon přepojí v rámci roamingu na síť v Německu.

Právě připojení na německou síť přináší podle záchranářů problémy.

„Německé sítě neznají číslo 155. Tím pádem aplikace odešle pouze souřadnice pacienta, ale nespojí ho s naším operátorem,“ potvrdila mluvčí záchranky Kralovarského kraje Petra Bakurová.

Podle ní však není problém až tak velký, jak se na počátku zdálo. „Uživatel aplikace při jejím stažení vyplňuje své telefonní číslo. Tím pádem mu naši operátoři mohou zpětně zavolat. Není to ale jejich povinnost, samotná aplikace nenahrazuje tísňové volání,“ upozornila Bakurová.

Mluvčí dodala, že pokud záchranář na druhé straně linky vidí oblast, o které se ví, že je problémová, volá vždy raději zpět.

Důvodem potíží se signálem jsou mezinárodní kmitočtové dohody, které musí operátoři dodržovat.

„Proto se v závislosti na reliéfu pohraniční krajiny v určitých případech může stát, že nemůžeme doručit dostatečně silný signál až na samotnou hraniční čáru. Zde pak signál může přeskočit do roamingu,“uvedla mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

S podobným problémem se Horská služba v Krušných horách potýká již několik let.

„Záchranáři vědí, v jakých místech tento problém je, což nám případně zužuje prostor. Naše aplikace také využívá zaslání zprávy s GPS souřadnicemi, ta i přes nedostatek signálu na 99,9 procent přijde a my vyrážíme,“ řekl náčelník Horské služby pro Krušné hory Miroslav Güttner.