Archeologové mapují další část žlutického podzemí.

Archeologové mapují další část žlutického podzemí. | foto: Filip Prekop

Archeologové zmapovali další část žlutického podzemí. Objevili ji náhodou

  • 0
Dosud neznámou část žlutického podzemí zmapovali archeologové Národního památkového ústavu v Lokti. Objevila se náhodou během nedávné opravy vodovodního potrubí, když se stavbařům výkop propadl do dutiny.

Díky staré trubce v zemi se tak potvrdilo to, co mnozí dávno tušili - že je žlutické podzemí daleko rozsáhlejší, než jak ukazují dosud objevené a přístupné prostory.

„Během záchranného archeologického průzkumu jsme do dutiny vlezli a ukázal se nám systém chodeb. Ta hlavní je dlouhá přibližně šestnáct metrů a na obou koncích se větví. Na jednom z nich je prostor se středovým pilířem. Pravděpodobně se jedná o propojený sklep,“ popsal archeolog Filip Prekop z Národního památkového ústavu v Lokti.

Odborníci mají detailní přehled

Památkáři už nově objevený systém zdokumentovali. Chodby leží velmi blízko. Ba co víc - téměř navazují na již známou část žlutického podzemí. Ta prošla v 70. letech rozsáhlou úpravou, díky které byl zpevněn podzemní systém betonem.

Podle Filipa Prekopa to byl tehdy asi jediný možný způsob, jak jej zabezpečit. Není ale příliš šťastný, neboť způsobuje problémy s vlhkostí a návštěvníky ochuzuje o vjem, jak chodby vznikaly. A právě to archeologové na nově objevené části oceňují. „Systém je tesaný do skály. Je to hezká ruční práce. Dá se podle ní zrekonstruovat směr, kterým byly chodby ražené,“ uvedl archeolog.

Žlutické podzemí se skládá ze dvou pater sklepů a chodeb, které vznikaly od středověku do 19. století. V případě nově objevené části, která leží čtyři metry pod zemí, se podle archeologů pravděpodobně jedná o starší dílo, čemuž nasvědčují nálezy. Jsou mezi nimi pozdně středověké keramické zlomky, které pocházejí z patnáctého a šestnáctého století.

„Vrchní sklepy jsou orientované stejně, jako současné budovy. Nižší etáž je ale natočená víc do strany pod konstantním úhlem. Je otázkou, zda se jedná o náhodu, nebo jde o doklady původní zástavby,“ řekl Filip Prekop.

I nově objevená část by se měla stát kulturní památkou

Vzhledem k tomu, že přístupná část žlutického podzemí byla prohlášena za kulturní památku, archeologové budou usilovat o to, aby se k ní nově objevená část přičlenila.

Starosta Žlutic Václav Slavík by byl na jednu stranu moc rád, na druhou se obává, že město nebude mít na zpřístupnění peníze. Žlutické podzemí považuje sice za nádherný, ale přesto Danajský dar.

„Je to pro nás časovaná bomba. Sice tu máme úžasný zpřístupněný komplex pod muzeem a poštou, ale jinde sklepy vybudované v šestnáctém a sedmnáctém století způsobují lidem spíše problémy, protože jim praskají a ujíždějí domy,“ popsal.

Jednou z nedávných událostí, kdy se podzemí městu opět připomnělo, byl propad vjezdu před stanicí tamní záchranné služby. Oprava trvala několik měsíců. Naštěstí pro Žlutice ji zaplatil kraj. Stejně jako tehdy i tentokrát odnesl propad asfalt.

„Už jsme i vymýšleli, odkud bychom nově objevenou část zpřístupnili. Je to ovšem hudba daleké budoucnosti,“ uvedl starosta.